Algasid Lillepaviljoni restaureerimistööd

Lillepaviljon (1960) ja Kohvik Tuljak Tallinnas (1964-1966), arhitekt Valve Pormeister
Lillepaviljon (1960) ja Kohvik Tuljak Tallinnas (1964-1966), arhitekt Valve Pormeister Autor/allikas: Arhitektuurimuuseum

Pirital algasid Valve Pormeistri projekteeritud Lillepaviljoni restaureerimistööd 300-kohaliseks peo- ja üritustekohaks.

Hoone restaureerib 1Partner Ehitus. Kuivõrd tegemist on kaitsealuse arhitektuurimälestisega, taastab ettevõte kõik ajastutruult ning võimalikult palju originaaldetaile säilitades.

"1960. aastal valminud Lillepaviljon oli omal ajal täiesti uue arhitektuuri teetähis, mida kajastati mitte ainult Nõukogude Liidus vaid ka Soome ja Rootsi erialastes väljaannetes," sõnas 1Partner Ehitus juht Üllar Hinno.

"Vahepeal rääma jäänud klassik saab nüüd lisaks täielikule värskendusele ka silmale märkamatud moodsad tehnosüsteemid."

Ta lisas, et insenerina vaadates on hoone konstruktsioon siiani hästi säilinud ja olemuselt lihtsalt geniaalne.

"Paar õhulist punasest kärgtellisest posti mere pool, paar posti maja keskel ja sisehoovi pool põrandast katuseni klaasfassaadid. Ka tänastele inseneridele oleks sellise hoone rajamine väljakutse."

Hinno sõnul on kõige keerulisem ehitustehniliselt mahukama ja sügavama keldritaseme rajamine, kuhu tuleb esinduslik üle kolme meetri kõrguse laega fuajee.

"Ajalool on omadus korduda, põhimõtteliselt rajame uuesti Lillepaviljoni teises etapis Valve Pormeistri enda projekti järgi rajatud maa-aluse osa." Ta lisas, et nad üritavad kunagiste arhitektide ja inseneride mõtetest aru saada.

Pirita tee 26 aadressil asuvale Lillepaviljonile rajati 1964.–1966. aastatel juurdeehitusena kõrvale kohvik Tuljak ning kaks hoonet moodustavad omavahel ühtse arhitektuurse ansambli. Ka Tuljaku restaureeris 2015. aastal 1Partner Ehitus.

Lillepaviljoni krundil asetsevad tänini kunagiste näituste aegadest mitmed skulptuurid, millest neli on kaitse all.

Hoone taastamistööd saavad valmis 2022. aasta lõpuks.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: