Kultuuriportaal soovitab: "Tove Janssoni rääkimata lugu" ETV-s

Kaader filmist
Kaader filmist "Tove Janssoni rääkimata lugu" ("Tove"). Autor/allikas: pressimaterjalid

Laupäeval, 8. jaanuaril on ETV eetris Rootsi ja Soome koostöös valminud mängufilm "Tove Janssoni rääkimata lugu" (Tove, 2020), mis räägib muumide looja loomeenergiast, eneseotsingutest, ihalustest ning vabadusest.

Sünopsis:

On 1945. aasta ja sõja lõpp on toonud uut hingamist kunstnik Tove Janssoni kunstilisse ning ühiskondlikku vabadusse. Kaasaeagne kunst, uimastavad peod ja avatud suhted abielus poliitikuga: tema ebatraditsiooniline elu viib ta vastuollu oma skulptorist isa rangete ideaalidega.

Tove vabaduseihaldus pannakse proovile, kui ta kohtab teatridirektor Vivica Bandlerit. Tema armastus Vivica vastu on elektrit täis ja kõikehävitav, kuid Tove hakkab mõistma, et armastus, mida ta igatseb, peab olema vastastikune. Ka Tove loomingulised püüdlused arenevad täiesti ootamatus suunas.

Samal ajal, kui ta keskendub oma kunstniku-unistustes maalimisele, hakkab tema nn kõrvalprojekt – melanhoolsed ning kummituslikud lood, mida ta hirmunud lastele pommivarjendites rääkis – kiirelt oma elu elama. Muumid, mis said inspiratsiooni tema enda elust, toovad Tovele rahvusvahelise kuulsuse ja finantsilise sõltumatuse.

Ajalehes on igapäevane koomiks, lavastatakse näidend ja jutud võluvad inimesi terves maailmas. Kuid kui ta üritab leida oma kunstniku identiteeti, peab ta õppima leidma üles iseenda. Tove vastamata armastus Vivica vastu takistab tema tõelist vabadust ja alles siis, kui ta õpib end temast eemale hoidma, saaks ta tõeliselt vabaks.

"Tove Janssoni rääkimata lugu" on haarav draama tuntud geeniuse loomingulisest energiast ja tema tormilistest eneseotsingutest, ihalustest ning vabadusest.

"Tove Janssoni rääkimata lugu" on ETV eetris laupäeval, 8. jaanuaril kell 22.20.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: