Selgusid pärimuskultuuri preemiate laureaadid

Ansambel Lüü-Türr
Ansambel Lüü-Türr Autor/allikas: Ansambel Lüü-Türr Faebooki leht

5. märtsil tunnustati Eesti folkloorinõukogu poolt pärimusvaldkonna silmapaistvamaid tegijaid. Pärimuspeol "Kaardistajad ja kaardilugejad" kuulutati välja Teotoe preemia saaja ning jagati aastapreemiaid.

Pärimuskultuuri preemiate žüriisse kuulus Eesti folkloorinõukogu juhatus koosseisus Lauri Õunapuu, Sille Kapper-Tiisler, Janika Oras, Elvi Nassar, Kati Taal ja Laura Liinat.

Teotoe auhinna pälvis Kihnu naine Mare Mätas, kes on aktiivne pärimuskultuuri hoidja ja edendaja. Ta on tekitanud noortes armastust pärimuskultuuri vastu nii õpetajana kui ka oma isikliku eeskujuga.

Lisaks oma kogukonnas panustamisele on Mare olnud väsimatu ka ise Kihnu kultuuri uurima, levitama ja vahendama, nii meil kui mujal. Ta on vaieldamatult vaimse kultuuripärandi valdkonna oluline eestkõneleja nii Eestis kui rahvusvaheliselt.

Folkloorinõukogu folkloorikuraatori preemia 2021. aasta tegevuse eest läks Järvamaa kuraator Kaja Kraavile, kelle järjepidev tegevus ning kogukonna sütitav eestvedamine, kaasamine ja innustamine paistab tema kodumaakonnast ka kaugemale.

Lisaks juba aastaid jagatud auhindadele anti esimest korda välja ka folklooriliikumise aasta tegijate tiitlid.

Aasta folkloorirühmaks valiti arhailise meestelaulu ansambel Lüü-Türr.

Aasta juhendaja tiitli pälvis Kiviõli Kunstide Kooli direktor ja mandoliiniõpetaja Jaanus Põlder, kes on tuntud ka ansamblist Untsakad.

Aasta noor tegija on Võrumaal Vastseliina piirkonnas elav ja tegutsev Marit Külv. 2020. aastal kutsus ta kokku grupi huvilisi, kellega hakata avastama santimiskombestikku ja selle juurde kuuluvaid laule. 

Aasta koostööpartneriks osutus Võru linnavalitsus, tänu kellele on saanud toimuda Võru pärimustantsu festival.

Aasta korraldajad on Tallinna tantsuklubi eestvedajad (Leanne Barbo, Jaan Sarv, Siim Sarv, Monika Väliste, Maarja Sarv, Natali Ponetajev).

Aasta uurija tiitli otsustas Eesti Folkloorinõukogu juhatus tänavu jätta välja andmata.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: