Enam kui sada raamatukogu üle Eesti toob välja oma kogude pärlid

Eesti kirjandusmuuseumi arhiiviraamatukogu,
Eesti kirjandusmuuseumi arhiiviraamatukogu, "Kalevipoeg".

Esmaspäeval avab enam kui sada raamatukogu üle Eesti väljapanekud kogude kõige rariteetsemate esemetega. "Kogude pärlid" näitustel on väljas nii vanad raamatud, erikujulised köited kui ka huvitava taustalooga esemeid. Osaliselt virtuaalsed väljapanekud on avatud 3. aprillini.

Esindatud on 13 maakonna raamatukogud ning teavitamise põhjal on kõige usinamad "Kogude pärlid" näituste korraldajad Tartumaal, Raplamaal, Harjumaal ja Pärnumaal. Nimekirja osalevatest raamatukogudest leiab raamatukogude teema-aasta kodulehelt.

Iga raamatukogu on väljapaneku lahendanud omal moel, kuid ühendav joon on külastajatele oma kogu kõige-kõigemate tutvustamine. Mõned väljavõtted näitustelt:

  • Tapa vallaraamatukogu üks pärlitest on teos pealkirjaga "The complite costume history" (2003). Laiust on raamatul 30 cm, kõrgust pea poole meetri jagu. Kuna raamatus on 636 lehekülge ja köite paksus 7 cm, siis on raamatu kaal peaaegu 10 kg.
  • Tartu linnaraamatukogus on väljas nende kogu vanim raamat, mida üheski teises Eesti raamatukogus ei leia: Rabe, Paul, 1656-1713, Cursus philosophicus, sive compendium praecipuarum scientiarum philosophicarum. – Regiomonti ; Lipsiae : Boye, 1704.
  • Pärnu keskraamatukogu näituseks on hoidlast välja toodud mitmed haruldused, nende hulgas 1857. aastal ilmunud Perno Postimees ja 1909. aastal ilmunud "Juhan Liivi luuletused".

Raamatukogude teema-aasta kutsus ellu kultuuriministeerium ja seda veab koostöös 870 raamatukoguga rahvusraamatukogu.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: