Suri elektroonilise muusika pioneer Klaus Schulze

Elektroonilise muusika pioneer Klaus Schulze (1947-2022).
Elektroonilise muusika pioneer Klaus Schulze (1947-2022). Autor/allikas: SCANPIX / imago images / POP-EYE

Teisipäeval lahkus meie hulgast pärast pikaajalist haigust 74-aastasena Saksa elektroonilise muusika pioneer, lühidalt ka kollektiivi Tangerine Dream kuulunud helilooja Klaus Schulze.

Schulze plaadifirma SPV tegevdirektor Frank Uhle märkis, et kuigi Schulze oli haige, oli tema surm siiski ootamatu. "Me kaotasime hea lähedase sõbra, keda jääme igatsema," vahendab Pitchfork Uhle avalduse sisu.

"Ta oli üks mõjukamaid ja olulisemaid elektroonilise muusika heliloojaid – tugevate veendumustega mees ja erakordne artist. Meie mõtted on sellel tunnil tema naise, poegade ja perega. Tema alati rõõmsameelne loomus, uuendusmeelsus ja muljetavaldav töö jäävad igaveseks meie mälestustesse."

1947. aastal Berliinis sündinud Sculze mängis 1960. aastatel arvukates ansamblites trumme ja kitarri. Kuigi paljud kollektiivid võtsid tol ajal muusikategemisel aluseks garaažiroki malli, lähenes Schulze oma instrumentidele eksperimentaalselt, paigutades oma kitarri põrandale ja mängides seda ebatavaliste esemetega, nagu metalltorud ja vaskplaadid.

1968. aastal mängis ta trumme Berliini rokitrios Psy Free, kuid lahkus sealt järgmisel aastal, et liituda ansambliga Tangerine Dream. Schulze salvestas löökpillid ansambli 1970. debüütalbumil "Electronic Meditation". Kuigi ta lahkus ansamblist, liitus ta kollektiiviga üürikeseks ajaks nii 1970. kui ka 2000. aastatel. Õige pea pärast Tangerine Dreamist lahkumist moodustas Schulze koos Manuel Göttschingi ja Hartmut Enkega jämmiansambli Ash Ra Tempel.

Pärast Ash Ra Tempeli omanimelise debüütalbumi ilmumist 1971. aastal alustas Schulze oma soolokarjääriga ning andis järgneval aastal välja oma debüütalbumi "Irrlict", mille salvestamisel kasutas ainult vana orelit ja katkist võimendit, kuid sellele järgnenud albumil "Cyborg" eksperimenteeris ta süntesaatoriga VCS 3, mida kasutas ka albumitel "Moondawn", "Mirage" ja "X", mis ilmusid vastavalt aastatel 1976, 1977 ja 1978.

Kokku avaldas Schulze enam kui 50 sooloalbumit. Aprilli alguses teatas ta, et annab 10. juunil välja uue albumi "Deus Arrakis". Albumi esisingel "Osiris - Pt. 1" ilmus kaks nädalat tagasi.

Schulze krooniti oma murrangulise süntesaatorite ja sämplite kasutamise tõttu teknomuusika ristiisaks. Tema tehnikad aitasid kujundada nn Berliini kooli stiili ning panid aluse ambient'ile, IDM-ile ja paljudele teistele kaasaegse elektroonilise muusika alamžanridele.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: