Valga muuseumis avatakse naiskunstnike näitus, mis uurib naise rolli ühiskonnas

Karin Luts, autorportree (portree-etüüd) 1939
Karin Luts, autorportree (portree-etüüd) 1939 Autor/allikas: SCANPIX / Äripäev / Raul Mee

Kolmapäeval kell 16 avatakse Valga muuseumis naiskunstnike autoportreede näitus "Enesepeegeldus", mis uurib naise rolli ühiskonnas. Näituse kuraator on Peeter Talvistu.

Neljandat korda organiseerib Tartu Kunstnike Liit Valga muuseumi galeriis kaasaegse kunsti näitust, mille keskseks autoriks on seekord pallaslane Karin Luts. Tema erinevatel eluetappidel loodud autoportreedele sekundeerivad kuus tänapäevast naiskunstniku: Cloe Jancis, Loora Kaubi, Eva Labotkin, Margit Lõhmus, Anna-Stina Treumund ja Mari Volens.

Näituse kuraatori sõnul on Karin Lutsu autoportreedes kesksel kohal tema kui naise ja naiskunstnikku rolli variatsioonid läbi elu ja loometee. Kuigi näitusel olevate tööde hulgas on ka romantilisi lähenemisi, jääb järelkumama kujutis enesekindlast naisest, kes on leidnud oma koha meestekeskses (kunsti)maailmas.

Pallaslasega dialoogi asetatud kaasaegsed teosed on küll vormilt autoportreed, kuid püstitavad enesepeegelduse asemel ka küsimusi nagu naise roll perekonna ja rahvuse jätkajana, ühiskondlikud ootused naise kehale, seksuaalse ensemääratlemise õigus ning vajadus pidevalt ennast ümbritsevale kohandada.

Näitus "Enesepeegelus" on avatud 1. oktoobrini.

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: