Mustpeade majas tähistatakse kontserdiga Jaan Räätsa 90. sünniaastapäeva

Jaan Rääts
Jaan Rääts Autor/allikas: Harri Rospu

15. oktoober on helilooja Jaan Räätsa 90. sünniaastapäev. Sel puhul toimub Mustpeade majas kontsert "Autoritund", kus Räätsa loomingust annavad ülevaate Johan Randvere, Jakob Teppo, Tallinna Kammerorkester ja dirigent Rasmus Puur.

1961. aastal kui maailm jälgis põnevusega esimese inimese lendu kosmosesse, valmis Räätsal kontsert kammerorkestrile nr 1, millest sai kauaks rahvusvaheliselt enim mängitud Eestis loodud muusikateos. "Võimalik, et teose saatus oleks olnud vähem kõrge lennuga, kui tollal mõjukas helilooja Hatšarturjan poleks seda kuulnud ja vaimustunud, mis mingis mõttes päästis teose ja ka noore helilooja, kes alles alustas oma teekonda lavadele," selgitas dirigent Rasmus Puur.

Jaan Räätsa helikeel jäi Eesti muusikasse, filmi, telesse ja raadiosse kaheks aastakümneks. "Uue Eesti vabariigi ajal on Räätsa mängitud vähem, ent viimasel ajal on hakatud teda taasavastama," lisas pühenduskontserdi solist Johan Randvere.

Randvere sõnul on Räätsa teosed eelkõige ajastumuusika. "Elujaatav ja värske ning eelkõige keskendub tema muusika kõladele. Rääts oli erakordselt hea huumorimeelega ja kui püüda tema muusikat kirjeldada, siis tahmatult tuleb ette pilt, kus lava pealt räägitakse anekdoote," sõnas ta.

Räätsale pühendatud kontsert algab 15. oktoobril kell 19 Mustpeade maja valges saalis. Kavas on kaks kontserti kammerorkestrile ning "Divertisment". Samuti mängivad solistid Johan Randvere ja Jakob Teppo Jaan Räätsa 24 marginaali kahele klaverile.

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: