Narva Kunstiresidentuuris avatakse näitus "Teisel pool suure unustuse mõõgalööki"

Eike Epliku teosevaade
Eike Epliku teosevaade Autor/allikas: Alan Proosa

10. detsembril kell 16 avatakse Narva Kunstiresidentuuris grupinäitus "Teisel pool suure unustuse mõõgalööki", kus antakse maalide ja installatsioonidega tõlgendus kogemustele, mida põhjustavad suured muutused ning liikumine ühest elu faasist järgmisesse.

Kaasatud kunstnikud Eike Eplik ja Urmas Lüüs loovad näituseruumis igapäevaste esemete ja skulptuuridega lavastuslikke olukordi. Manfred Dubov ja Angela Maasalu väljendavad aga emotsionaalseid seisundeid maalilõuendil. 

Kuraator Maria Helen Kännu sõnul võimaldavad kunstike loodud taiesed tajuda, et oleme inimestena pidevas poolelioleku seisundis – mineviku ja tuleviku lävel.

"Meis on stsenaariumid, mis ootavad teostamist ja lubavad endaga mängida, kuniks nad üle pea kasvavad, lahti rulluvad ning siis teisenema, kahanema, kõverduma hakkavad. Näitusele valitud teosed, milles leidub nii kummastavust, sümbolismi kui ka mängulist absurdi, löövad teadvusesse kiilu. Terav mõõgatera selja taga langemas, satume näitusel aegruumide vahele – suure jõu, unustuse, leppimise ja unistuste käeulatusse," selgitas ta.

Kännu sõnul on projekti pealkiri ja kontseptsioon inspireeritud Jaan Kaplinski luuletusest tema kogumikus "Raske on kergeks saada" (1982), milles antakse edasi müstilist kirgastumise kogemust kahe vaimuseisundi ja aegruumi vahel.

"Kaplinski luulemina jaoks ei ole see lävepealne olek ning sellega kaasnev teadmatus vilets või hirmutav, vaid vabastav ja avastamisväärt. Nii kutsub näitus "Teisel pool suure unustuse mõõgalööki" leppima piiripealse ja meelesegase ajaga, leides selle müstilisem ja maagilisem olemus," selgitas kuraator.

Näitus jääb Narva Kunstiresidentuuris avatuks 5. veebruarini.

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: