Tüüri "Deep Dark Shine" jõuab Eesti esiettekandeni

Helilooja Erkki-Sven Tüür.
Helilooja Erkki-Sven Tüür. Autor/allikas: Gunnar Laak

17. märtsil toovad Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester Eesti esiettekandele Erkki-Sven Tüüri teose "Deep Dark Shine". Eesti muusika- ja teatriakadeemia kontserdisaalis kõlab ka "Action.Passion.Illusion", mille viimane osa valmis 30 aastat tagasi Tallinna Kammerorkestri esimeseks kevadkontserdiks.

"Kui Tõnu Kaljuste kutsus aastal 1993 kokku Tallinna Kammerorkestri, soovis ta minult saada lühikest ja efektset orkestripala. Nii sündis "Väike kevadine avamäng", millest hiljem sai "Illusion" – tundsin kohe pärast esiettekande kuulamist, et see võiks olla lõpulugu kolmeosalises tsüklis," meenutas Erkki-Sven Tüür.

"Kirjutasin aeglase osa "Passion" ja seejärel alustava osa "Action". Praegu on see kolmik koos "Insula desertaga" mu enimmängitavate heliteoste hulgas terves maailmas, küll kontserdilavadel, küll erinevate balletilavastuste osadena," lisas ta.

Tüüri teose "Action.Passion.Illusion" osad valmisid kiiresti ning samal aastal tõid Tallinna Kammerorkester ja Tõnu Kaljuste need ka esiettekandele. Nüüd kõlab teos Tallinna Kammerorkestri 30. sünnipäevakontserdil.

Tallinna Kammerorkestri, asutatud 1993. aastal, kunstiline juht ja peadirigent on Tõnu Kaljuste. 2014. aastal oli Tallinna Kammerorkester kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil "Adam's Lament", mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele Grammy.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: