Galerii: Tallinna Kammerorkester tähistas 30. sünnipäeva suursuguse kontserdiga

Reedel tähistas suurusguse kontserdiga oma 30. tegutsemisaastat Tallinna Kammerorkester.

Sünnipäevaõhtul tõid Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester Eesti esiettekandele Erkki-Sven Tüüri teose "Deep Dark Shine". Samuti oli kavas Vivieri üks väljapaistvamaid ja tuntumaid teoseid "Lonely Child" (solist Yena Choi) ning Tüüri üheksakümnendate aastate loomingu üks väljendusjõulisemaid töid  "Action.Passion.Illusion". Õhtut raamisid Haydni ja Mozarti sümfooniad, mis sünnipäevakontserdile kohaselt kandsid numbrit 30.

 "Kui Tõnu Kaljuste kutsus 1993. aastal kokku Tallinna Kammerorkestri, soovis ta minult saada lühikest ja efektset orkestripala. Nii sündis "Väike kevadine avamäng", millest hiljem sai "Illusion" – tundsin kohe pärast esiettekande kuulamist, et see võiks olla lõpulugu kolmeosalises tsüklis. Kirjutasin aeglase osa "Passion" ja seejärel alustava osa "Action"," meenutas helilooja Erkki-Sven Tüür.

"Praegu on see kolmik koos "Insula desertaga" mu enimmängitavate heliteoste hulgas terves maailmas, küll kontserdilavadel, küll erinevate balletilavastuste osadena," lisas ta.

Ka orkestri 30. sünnipäevakontserdil kõlas Tüüri uudislooming. 2020. aastal loodud teose "Deep Dark Shine" koroonapandeemia tõttu edasi lükkunud maailmaesiettekanne toimus pea aasta tagasi Šotimaal. Kodupublikule kõlas teos Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkestri esituses esmakordselt.

Laupäeval, 25. märtsil naaseb EMTA suurele lavale Tallinna Kammerorkester koos tippviiuldaja Florian Dondereriga. Donderer on enim tuntud kontserte juhatava kontsertmeistrina, koos orkestriga on neil kavas Veljo Tormise "Reminiscentia: Talvemustrid" ja Tõnu Kõrvitsa "Labürindid", Bartóki Divertisment keelpillidele ja Haydni Viiulikontsert C-duur.

Tallinna Kammerorkestri (asutatud 1993. aastal) kunstiline juht ja peadirigent on Tõnu Kaljuste. 2014. aastal oli Tallinna Kammerorkester kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil "Adam's Lament", mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele Grammy.

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: