Draamateater toob koostöös Soome Rahvusteatriga välja lavastuse "Varumehed"

Draamateater toob koostöös Soome Rahvusteatriga välja lavastuse
Draamateater toob koostöös Soome Rahvusteatriga välja lavastuse "Varumehed" Autor/allikas: Soome Rahvusteater

Mai alguses esietendub Soome Rahvusteatri suures saalis Andra Teede ja Aino Kivi näidend "Varumehed". Tegemist on rahvusvahelise koostöölavastusega, kus teevad kaasa nii Soome Rahvusteatri kui ka Eesti Draamateatri näitlejad.

Andra Teede ja Aino Kivi "Varumehed" on nukker komöödia Eesti juhutööliste karmist argipäevast Soomes. Lavastus süüvib rohujuuretasandil Soome ja Eesti tänase ühiskonna tegelikkusse ning annab hääle inimestele, kes teevad Soomes kõiki neid töid, mida soomlased ise ei tee, peamiselt ehitusalal või liht- ja hooldustöödel.

"Varumeeste" lavastaja Aino Kivi rääkis, et lavastuse idee sündis 2018. aastal Riias, mil ta Andra Teedega Balti riikide 100. sünnipäeva tähistamise töötoas kohtus.

"Rääkisime sellest, kui palju Soomes erinevatel elualadel eestlasi töötab ning kui vähe sellest kõneldakse. Andra on Soomes elanud ja temal on isiklik kokkupuude, mina jällegi hakkasin märkama nähtamatut vähemust kõikjal enda ümber," meenutas Kivi.

Lavastaja nentis, et iga eestlane teab kedagi, kes töötab Soomes, ja iga soomlane tunneb vähemalt üht eestlast – kuigi ta ei pruugi seda ise teadagi. "Siiski räägitakse Soomes sellest teemast väga vähe. Nähtamatus annab eelise, parem on sulanduda kui pilku püüda. Meil Andraga tekkis soov sellesse teemasse veidi sügavamalt sisse minna," rääkis lavastaja.

Lavastus esietendub Soomes ning 2023. aasta maikuus mängitakse seda Soome Rahvusteatris, sügisel kolib lavastus aga Eesti Draamateatrisse.

Lavastuses mängivad Heikki Pitkänen, Antti Pääkkönen ja Paula Siimes Soome Rahvusteatrist ning Tiit Sukk, Taavi Teplenkov ja Kersti Heinloo Eesti Draamateatrist

"Varumeeste" autorid Aino Kivi (Soome Rahvusteater) ja Andra Teede ning selle seab valmis Aino Kivi. Lavastuse kunstnik ja kostüümikujundaja on Karmo Mende, valguskujundaja Priidu Adlas (Eesti Draamateater), helikujundaja Lauri Kaldoja (Eesti Draamateater), videokujundaja Rene Topolev (Rahvusooper Estonia) ja grimmikunstnik Jari Kettunen (Soome Rahvusteater).

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: