Ilmus raamat Eesti rahvamajade ajaloost

Nissi seltsimajas 1920,  Ella Ilbaku mõjudega moderntants
Nissi seltsimajas 1920, Ella Ilbaku mõjudega moderntants Autor/allikas: Pressimaterjal

Lauri Suurmaa, Egge Kulbok-Lattiku ja Karin Pauluse sulest ilmus Eesti rahvamajadest rääkiv raamat "Igal vallal oma ooper. Eesti rahvamajade lugu".

"Igal vallal oma ooper. Eesti rahvamajade lugu" avab Eesti seltsi- ja rahvamajade sünni ja kujunemise kaudu maarahva moderniseerumise loo, mida iseloomustab soov osaleda kultuuri- ja kunstielus.

Rahvamajad rajati seltside eestvõttel ja kavandati sarnaselt ooperiteatritega: saali, lava, harjutusruumide ja kohvikuga. Neis majades sai maarahvas laiema juurdepääsu haridusele ja kunstilisele eneseväljendusele, mis oli seni kättesaamatu olnud. Nii kujunes eesti ühiskonna moodne ruumiline kultuurimudel ja avalikkus – seltskond ja parnass.

Raamat näitab, mil viisil seltsielu inimesi ühendab ja loob identiteeti. Luubi all on ka rahvamajade arhitektuur 19. sajandist võimsate uute ehitisteni. Sissevaate Eesti ajalukku annab kultuuripoliitika ülevaade, kus mõtestatakse eri ajastute ideoloogiat, näiteks Nõukogude perioodi sundust, aga ka varjatud vastutegevust.

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: