Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rein Raud: suurim kaotaja on ZA/UM

{{1384501320000 | amCalendar}}
Rein Raud
Rein Raud Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Olukorda Sirbis kommenteerib Helsingi Ülikooli professor ja EHI juhtivteadur Rein Raud.

Rein Raud, milline peaks olema kultuurileht Sirp? Kas ta vajas muutusi?

Oludes, kus päevalehtedes ilmuvad kultuurisündmustest põhiliselt tutvustavad tekstid, peaks kultuurileht suutma pakkuda professionaalset ja süvenevat, kuid samas suhteliselt kiiret reageeringut kultuuri väljal toimuvasse. Kindlasti ei ole tal vaja muutuda muule ajakirjandusele sarnasemaks. Alati on kõike võimalik teha paremini, aga see ei ole tegelikult praegu teema. Avaliku rahaga kirjastatava Sirbi peatoimetaja valik oleks võinud toimuda läbi avalike debattide, milles ka loovinimesed oleksid võinud osaleda, isegi kui lõpliku valiku oleks teinud SA nõukogu.

Ilmselt olete lugenud ZA/UMis ilmunud Sirbi visiooni. Kuidas sellesse suhtute?

Kummastusega. Tegemist on eklektilise tekstiga, mis mingit ühtset ja selget maailmanägemist ei väljenda. Mul on raske tõsiselt võtta rühmituse “Ei valelikule poliitikale!” vedajate etteheidet Sirbile, et see olevat poliitikute vastu liiga kriitiline. Poliitikud on needsamad, kelle lahkumist lavalt nad ju ise häälekalt nõudsid. Kuidagi odavalt müüsid nad ennast.

Kuivõrd peaks Sirp olema poliitiline? Või kas üldse?

Ma arvan, et on normaalne, kui Sirp väljendab ka loovinimeste üldisi muresid ja hirme ühiskonnas toimuva osas, samamoodi, kui ta kajastab pidupäevi ja kollektiivseid kordaminekuid. Kuna loovinimesed on üldiselt pigem tundlikud ühiskonna arengu suhtes ning mustematel aegadel ainsana ametlikus sfääris sellele peale surutud tõdesid küsitavaks teinud, siis on ju arusaadav, et poliitiline noot peab ka selles ajalehes olema.

Kes on Teie hinnangul Sirbi sihtgrupp ja kas see võiks nooreneda?

Sirbi sihtgrupp on mõtlev inimene. See on omadus, mis ei lähe üle vanusega, vaid kui üldse, siis ametikohale määramisega. Et sihtgrupp nooreneks, selle eest peaks kandma hoolt haridussüsteem. Alati võib muidugi otsustada ka teha samanimelist ajalehte mõnele teisele sihtgrupile.

Kuidas hindate olukorda? Tekkinud on järjekordne meediaskandaal, kas sel võiks olla kõigile osapooltele võimalikult kasulikke lahendusi?

Suurim kaotaja on selles skandaalis muidugi rühmitus ZA/UM, mille liikmed säilitavad edaspidi lugupidamise vast ehk üksteise silmis. Kohe tema järele paigutaksin ma Kultuuriministeeriumi, mille kinnitused, et tegemist ei ole poliitilise kättemaksuaktsiooniga, ainult süvendavad mõtleva inimese usaldamatust selle institutsiooni vastu. Kultuuriavalikkus pääseb loodetavasti ehmatusega, kui olukord väga pikaks ei veni.

Mis Kaur Kenderisse puutub, siis tean, et oma triksterlikul moel on ta teinud Eesti kultuurile väga palju head, ehkki see alati välja ei paistagi. Ma loodan, et tal õnnestub sellest situatsioonist auga väljuda.

 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: