Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uue Sirbi visioon on just vastuvõetud kultuuripoliitika arengusuundadega suurepärases kooskõlas

{{1385037503000 | amCalendar}}
Fotomeenutus ajast, kui Sirbis kõik veel rahulik oli
Fotomeenutus ajast, kui Sirbis kõik veel rahulik oli Autor/allikas: erakogu

Vabariigi Valitsus kiitis heaks kultuuripoliitika arengusuunad aastani 2020. Vaatame, kas kultuurilehe Sirp toimetuse- ja suunavahetus on ka uute riiklike arengusuundadega kooskõlas. Võrdleme uue kultuuripoliitika pressiteates väljatoodud põhipunkte ZA/UM-i visiooni ja Sirbi ümber toimuvas osalejate väljaütlemistega.

Vabariigi Valitsus: „Seni kehtivad kultuuripoliitika arengusuunad kinnitati 1998. aastal, samas on viimase 15 aasta jooksul Eesti kultuurivaldkond jõudsalt edasi arenenud. /.../

ZA/UM: Eesti Vabariik on ära teeninud kaasaegsema kultuurilehe. See tähendab sammu edasi sellest, mis on praegu.

Aeg on edasi läinud, ajaga tuleb kaasas käia. See tähendab ka muutusi, ja nendest uuenenud Sirbis juba puudust ei näi tulevat.

Vabariigi Valitsus: /.../ Kehtinud dokument kattis teatud valdkondi väga üldsõnaliselt, uus seevastu käsitleb kogu kultuuripoliitikat ühtlasemalt ning on tunduvalt mahukam ja sisukam,“ iseloomustas kultuuriminister Rein Lang uut kultuuripoliitika arengusuundi puudutavat dokumenti.

ZA/UM: Jooksvalt peaks sisse viima ka seltskondliku elemendi. Kultuur on kollektiivne tegevus ja näitusi suuresti selleks korraldataksegi, et inimesed avamisel kokku saaksid. Kultuur, see on elu, ja elu peaks jõudma inimesteni. Et oleks märke sellest, et asjad toimuvad. Samuti saaks reporter külastada filmivõtteid, anda teada valmimisel projektidest.

Pole kahtlust, et ZA/UM-i juhtimisel hakkab ka Sirp käsitlema kultuur ühtlasemalt, tunduvalt mahukamalt ja sisukamalt. Loomulikult kuulub sinna juurde seltskonnakroonika ning reportaažid sündmuskohtadelt.

Vabariigi Valitsus: Langi sõnul tuleb võrreldes varasemaga uutes arengusuundades suuremat tähelepanu pöörata tehnoloogilisele arengule,/.../

ZA/UM: Teadusrubriik saab kajastama enam tehnoloogiauudiseid. Tänapäeva inimene elab tehnoloogilises keskkonnas ja arvuti on järjest universaalsem kultuuritööriist. Uue Windowsi läbikukkumine on kultuurisündmus ja suur osa teksti jõuab inimesteni täna netikeskkondade vahendusel, nende keskkondade vooruste ja puudujääkide analüüsimine on kultuuriga tegelemine.
Samuti saab integreeritama videomängude arvustusi. Tegemist on nähtusega, mis on just sellel hetkel kultuurivormiks tõusmas. Eesti kui e-riigi juhtival kultuuriväljaandel oleks mõistlik järgi jõuda. Kindlasti peaks senisest enam tähelepanu osutama fotole ning fototehnikale. See, et üks harrastus või kunstiliik on tänu tehnika arengule muutunud peaaegu universaalseks, ei tähenda, et ta oleks vähem tähtis kui varem. Pigem vastupidi.

Seega, tehnoloogilise arengu kajastamise küsimustes võib Vabariigi Valitsus Sirbi peale täiesti kindel olla ja ajakirja Tehnikamaailm võiks, kui see ministeeriumi võimuses oleks, üldse kinni panna.

Vabariigi Valitsus: /.../ samuti Eesti osalemisele rahvusvahelises koostöös, kultuuri rahvusvahelistumise ja ekspordiga kaasnevatele mõjudele,/.../

ZA/UM: Kultuuri osas toetuks uuenenud Sirp J. F. Lotmani maksiimile: “Globaalselt on kõvad need, kes mõtlevad ajalooliselt, regionaalselt on kõvad need, kes globaalselt, lokaalselt need, kes regionaalselt, ja need, kes lokaalselt mõtlevad – need eriti kõvad ei ole.”
Ei tasu karta pilgu pööramist väljapoole, see on väikerahvaste ajalooline eelis, et nad pole iseoma asjadega liialt hõivatud, et nad suudavad mujal toimuvaga kursis olla ning sellele kiirreageerida. Saab olema rohkem poliitilise, ühiskondliku ning teadussisuga tõlkeartikleid (eesmärgiks ka erinevate alade populariseerimine ning nende alade keele rikastamine), ning täidetama tõlkeraamatute arvustuste nišš, mis annaks ka eesti tõlkijatele enam teenitud tunnustust.

Siinkohal tundub, et ZA/UM on kultuurisuunistest natuke valesti aru saanud. Valitsuse kinnitatud dokumendis räägitakse rohkem kultuuri ekspordist, uus Sirp näib keskenduvat pigem impordile. Kuid looduses ning väliskaubandusbilansis peab valitsema tasakaal ja ilma midagi saamata ei saa ju ka vastu anda.

Vabariigi Valitsus: /.../ haridusele ja järelkasvule,/.../

ZA/UM: On eestlase vabadus otsustada, kas täna on relevantne järjekordne punt kooli lõpetanud teatritudengeid, mingi üheksateistkümnenda sajandi juhtum baltisakslastega või Egiptuse impeerium.

Sirbi juhtum on kujukas näide järelkasvu usaldamisele ja kaasamisele reaalsesse kultuuripoliitika rakendamisesse.

Vabariigi Valitsus: /.../ aga ka seostele teiste poliitikavaldkondadega.

ZA/UM: Sirbi arvamusküljel saaks alustada reaalset poliitilist diskussiooni, sellist, kus osalevad ka tegevpoliitikud kõigist parteidest, ning seda teiste kodanikega võrdsetel alustel. Praeguses poliitikakriitilises diskursuses on märgata, et poliitikutesse suhtutakse dehumaniseerivalt ja kriitikud tegelevad põhiliselt oma imago ehitamisega, mis on paratamatult ka poliitikud üpris tõrksasse meeleollu viinud. See on vajalik metastaas, ent selline, mis võiks nüüd lõppeda.

Tõepoolest, lisaks ajalehele Pealinn oleks tarvis veel üht poliitilist ruuporit, kus avaldataks võrdse lugupidamisega ja muutmata kirjaviisiga nii poliitikute tekste kui ka lugejakirju. Miks ei võiks uus Sirp, või vähemalt osa sellest, antud funktsiooni täita.

Vabariigi Valitsus: „Meie kultuur on Eesti parim visiitkaart maailmas, seega teeme kõik endast oleneva, et aidata kaasa eesti kultuuri jõudmisele rahvusvahelisele areenile,“ märkis Lang.

ZA/UM: Uue toimetuse käe all saaks Sirbist leht, mille teadlik eesmärk on jätta riigist selle elanikele normaalne mulje. See tähendab ebaparanoilist koostööd ühiskonna kõikide osade vahel. Kultuuri järelvalve all.

Siin on jällegi ZA/UM-il arenguruumi. Valitsus soovib muljet jätta eelkõige väljapoole, uus Sirp oma rahvale. Samas, kes iseendast lugu ei pea, sellest ei pea lugu ka teised, nii et vajalik sellegi nišši täitmine.

Vabariigi Valitsus: Kultuuriministri sõnul on põhialustes välja toodud, et kultuuritöötajate töötasu võiks jõuda kiiremas korras Eesti keskmise palgatasemeni. „Ka on senisest enam kavas keskenduda sotsiaalsete garantiide tagamisele, et ka neil vabakutselistel kultuuritöötajatel, kel ei ole regulaarset sissetulekut, oleks tagatud ravikindlustus. Täna võime öelda, et me juba liigume sinnapoole,“ märkis Lang.

Martin Luiga: Meie seas on nii noori finantsinimesi ja ettevõtjaid kui ka kodanikuaktiviste, püsiva töökohata kirjanikke ja kunstnikke. Ühendavaks on ainult usk Eesti kultuuri.

Kui uute toimetuseliikmetega töölepingud sõlmitakse, siis on lahendatud vähemalt mõne vabakutselise ning aktivisti sotsiaalsete garantiide ja ravikindlustuse probleem. See on küll tilk meres, kuid heaks alguseks täiesti piisav.

Vabariigi Valitsus: Ühe olulisema uuendusena annaks kultuuriminister edaspidi kultuuripoliitika arengusuundade elluviimise kohta iga-aastaselt ülevaate ka Riigikogus, mida seni tehtud pole.

Rein Lang Riigikogus: "Ma lükkan tagasi kõik süüdistused valetamisest ja kinnitan ma ei ole sekkunud kultuurilehe nõukogu ega juhatuse tegevusse. Kõik otsused on tehtud vabas õhkkonnas ilma minu või minu erakonnakaaslaste surveta."

Aruandmine Riigikogus juba käib. Nii kiire arengusuundade ellurakendamine ongi võimalik ainult sellises väikeses, tublis, edukas e-riigis nagu Eesti Vabariik.

Kokkuvõtteks
Üldiselt võib öelda, et Kaur Kenderi & co visioon kattub suurepäraselt kultuuripoliitika arengusuundadega aastani 2020. Selles dokumendis oluliste teemadena väljatoodud loomemajandusele, huviharidusele ja kultuuripärandi digitaliseerimisele ei ole ZA/UM-i meeskond küll Sirbi uutmise kavandamisel piisavalt tähelepanu pööranud, kuid ega noortelt kõike korraga nõuda saagi, ka mingi kasvuruum peab jääma.
„Põhialuste kokkukirjutamisel olid aluseks erinevates etappides üle mitmesaja ettepaneku, protsessi olid kaasatud nii erialaliidud kui valitsusasutused,“ ütleb vabariigi valitsuse pressiteade. Seega on loomeliidud iseenese teadmata põhimõtteliselt ka ZA/UM-i programmile juba ammu alla kirjutanud.

 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: