Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jaak Juske esitles Tallinna tööstusajaloo raamatut

{{1386796398000 | amCalendar}}

Jaak Juske linnalugude sarja kolmas raamat "Lood unustatud Tallinnast 2. Tööstus. " annab hea ülevaate Tallinna tähtsamate ajalooliste jõujaamade, tehaste ja vabrikute sünniloost, käekäigust ja mõjust linnale

Paremaks orienteerumiseks linnaruumis on lood jaotatud rühmadesse ettevõtte praeguse või endise asukoha järgi. Alustatakse Tallinna tööstuse hälliks olnud, kuid nüüdseks maa-alla suletud Härjapea jõe ümbrusest.

Raamatu autor rõhutas teose esitlusel rahvusraamatukogus, et Härjapea jõgi on iidne töönduse allikas ja soon, kus on teada vesiveskite olemasolu juba muistsel ajal.  Juske avaks ajaloolise jõesängi mõne koha pealt linnaruumis ja eksponeeriks näiteks klaasi all, et inimesed teaksid ja teadvustaksid Härjapea jõe olemasolu ja olulisust ajaloos.

Suurimad ja pöördelised muutused Tallinna linnas toimusid siiski tööstusrevolutsiooni  ja raudtee saabumisega, mis andsid aluse  ja tõuke linna kiire rahvastiku kasvule, mis tuli tööjõu nõudlusest ja sellega seotud  uute elamupiirkondade tekkimisele.

Tutvutakse sadama piirkonna ja Kopli linnaosaga, mille palge on pea täielikult kujundanud sinna 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses rajatud võimsad laevaehitus- ja masinatehased.

Lõpuks antakse ülevaade läbi linna kulgevate maanteede ääres ja lähikonnas, samuti suuremates tööstuspiirkondades asunud või siiani tegutsevate ettevõtete ajaloost.

Raamatus on üle saja vana foto, teed juhatab 1968. aasta linnaplaan.

 

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: