Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ilmus teejuht Haapsalus jalutajatele

On ilmunud uus arhitektuuriraamat - Karin Pauluse „Jalutaja teejuhi“ sarjas ilmunud teost „Haapsalu“ (Solnessi Arhitektuurikirjastus, 2013, 184 lk.).

 Üheksas „Jalutaja teejuht“ kutsub avastama hämmastavalt hõrku ning piltpostkaartlikult ilusat Haapsalut. Parimaks arhitektuuri- kui ka disainikriitikuks tituleeritud Karin Paulus tutvustab linna läbi ehitiste ning inimeste. Vaadeldakse, kuidas Saare-Lääne piiskopkonna keskusest kujunes nutikate tohtrite ja ettevõtjate toel Venemaa eliidi armastatud kuurort, ning milliseid vahvaid üritusi korraldatakse linnas praegu.

Suisa kolmesaja sihtmärgi sekka mahub nii Haapsalu klassika nagu kuursaal, Tšaikovski tegemised kui ka ülimalt hästi säilinud raudteearhitektuur, epohhi loov Evald Okase muuseum ning muinasjutuline Iloni Imedemaa. Raamat viib huvilise ka mitmekesise linnustikuga endisaegsetele saarekestele; Vasikaholmile ja Paralepasse ujuma.

Ära on toodud sümpaatsemad kohvikud ja galeriid, aga ka majutuspaigad. Rahvusvaheliselt tunnustatud mudaravile on aga võrdväärselt tervislikuks alternatiiviks retk raudteetammiga piirnevatel matkaradadel, mille äärde jäävad näiteks Peeter I seotud rändrahn ning kenad majakad. Või hoopis minna kajakiga lahele aerutama või promenaadile kala püüdma?

Vaheldust pakub ka Läänemaa kaubandusmekaks kujunenud Uuemõisa, kus paikneb piirkonna suurmaaomanikuks olnud võimsa mõisa häärber, milles tegutses hiljem kultuurilooliselt oluline õpetajate seminar. Või tasub hoopis otsida meelerahu Harmooniast? Loodame, et raamat pakub uudistamist nii puhkajale kui ka kohalikule.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: Solness

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: