Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Püha Miikaeli Poistekoor peab juubelit

{{1388828401000 | amCalendar}}
Poistekoor
Poistekoor Autor/allikas: PEETER LANGOVITS/PM/SCANPIX

Püha Miikaeli Poistekoori 25 juubeli puhul toimub kontsert MAARJAMAA KIITUSLAUL Mustpeade Maja Valges saalis 8.jaanuaril 2014.

Püha Miikaeli Poistekoori dirigeerivad Kadri Hunt, Maret Alango 

Instrumentalistid:
flöödid: Hardy Hännikäinen, Rasmus, Adrian Kirikal, Ragnar Kaasik
viiul, fiidel: Peeter Margus
viiul: Alari Erik Tork
kannel: Siim Hiob, Hanno Padar
oud: Joonas Pärn
viola da gamba: Joel Välja
löökpillid: Riho Ridbeck

PÜHA MIIKAELI POISTEKOOR on Eesti poistekooride seas ainulaadne oma spetsialiseerumisega ajaloolisele kirikumuusikale, sealhulgas ka eesti rahvakoraalidele. Koor loodi 1988. aastal Vanalinna Algkooli juurde, millest 1990 kujunes kristlikule pärandkultuurile orienteeritud hariduskeskus, Tallinna Vanalinna Hariduskolleegium. Algusest peale on poistekoori tegevuse eesmärgiks õppida tundma kristliku liturgia ja liturgilise muusika ajalugu, tunnetada selle väärtust ja kohta meie igapäevases elukeskkonnas. Poistekooril on kaks ettevalmistuskoori (7-aastased ning 8–9-aastased laulupoisid), põhikooris osalevad poisid ja noormehed alates 10. eluaastast. Koori 25. hooajal juhatavad ettevalmistuskoore Imbi Laas ja Jana Perens, kontsertkoori peadirigent on alates 1995. aastast Kadri Hunt ning abidirigent alates aastast 2008 Maret Alango. Käesoleval hooajal töötavad hääleseadjatena Killu Rikker ja Martin Sildos.

Püha Miikaeli Poistekoori repertuaaris on pearõhk ajaloolisel kirikumuusikal – gregooriuse laulul, varasel polüfoonial ja eesti vaimulikul ning ilmalikul rahvalaulul. Koori juures tegutseb ka peamiselt kooripoistest koosnev instrumentaalansambel.
Oma tegevusaja jooksul on poistekoor teinud koostööd paljude huvitavate muusikakollektiividega, nagu stuudio LinnaMuusikud (1997. a. valmis ühine CD, mis 2003. aastal pälvis USA veebilehekülje Treble Voices kuu parima plaadi tiitli), Poola liturgilise draama stuudio Wegajty, mille X sajandist pärit liturgiliste draamade lavastustes on poisid korduvalt osalenud, gregoriaani ansambel Vox Clamantis, barokkorkester Corelli Consort, poistekoor Kalev jt.
2005. aastal salvestas Püha Miikaeli Poistekoor teise, rahvapäraste koraaliviiside CD, mille seaded poistekoorile ja pilliansamblile on teinud Kadri Hunt.
Aastal 2012 valmis Vanalinna Hariduskolleegiumi Muusikakooli ja filmistuudio Minor Film ühistööna DVD-komplekt „Mängime Pärti“, mis toob vaatajani Arvo Pärdi koostöö noorte muusikutega ning selle tulemusena toimunud kontserdi helilooja loomingust. Püha Miikaeli Poistekoor laulab DVD-l kaks laulu Mikk Üleoja juhatusel ja koori ansambel esitab koos Arvo Pärdiga laulu „Vater unser“.
Püha Miikaeli Poistekoori 25. tegevusaasta tähistamiseks ilmus uus CD „Maarjamaa kiituslaul“, mis on valitud nii Eesti Kooriühingu kui Eesti muusikanõukogu 2013. aasta koorimuusika plaadi nominendiks.

Miikaeli Poistekoor on osalenud mitmetel esiettekannetel: 2002 Mart Siimeri kantaat „Püha Miikaeli mõõk“ VHK kooridele ja orkestrile, 2003 René Eespere „Mater Rosae“ VHK kooridele ja orkestrile ning ansamblile Vox Clamantis, 2008 Urmas Sisaski Missa Nr. 5 Op. 113 koos Tartu Poistekoori ja Collegium Consonante orkestriga (teos on kirjutatud Miikaeli Poistekoori tellimusel), 2012 Margo Kõlari „Ave Maria“ koos Raadio Laulustuudio Lastekooriga ja sama autori „Maarja kiituslaul“ koos organist Toomas Trassiga.
Lisaks Eesti kirikutele ja kontserdisaalidele on muusika poistekoori korduvalt ka kaugematesse paikadesse viinud. Lauldud on mitmetel kontsertidel ja festivalidel skandinaaviamaades, Venemaal, Leedus, Lätis, Poolas, Tšehhis, Ungaris, Saksamaal, Belgias, Prantsusmaal, Inglismaal ja Itaalias. 2004. aastast alates on Püha Miikaeli Poistekoor ülemaailmse kirikumuusikat laulvate noorte- ja lastekooride organisatsiooni Pueri Cantores liige. 2005/06 aastavahetusel käis poistekoor Pueri Cantorese kokkutulekul Roomas, kus osaleti ka paavsti uusaastamissal Püha Peetruse Basiilikas.
Miikaeli Poistekoor on edukalt esinenud mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel: 2005 saadi Daugavpilsi koorifestivalil Silver Bells II järgu diplom ja kaks eripreemiat, 2008 pälviti gregoriaani kategoorias kuldmedal Olomoucis vaimuliku koorimuusika konkursil. 2010 võitis Miikaeli Poistekoor rahvusvahelisel koorikonkursil Pannonia cantat Ungaris Kaposvaris esikoha kirikumuusika kategoorias ja pälvis eripreemia parima vanamuusika esituse eest.
2012. aastal kutsuti Miikaeli Poistekoor esimese isetegevusliku koorina Eestist rahvusvahelisele gregoriaani festivalile Watousse, Belgiasse, samal aastal esitati Miikaeli Poistekoor Eesti Kooriühingu Aasta koori nominendiks. 2013 osaleti Tampere rahvusvahelisel koorikonkursil, kus pälviti hõbediplom.
Püha Miikaeli Poistekoori dirigendid on olnud Lydia Rahula, Kadri Hunt, Reet Nikkel, Celia Roose, Karin Veissmann, Maarja Haamer, Pille Raitmaa, Mikk Üleoja, Lehari Kaustel, Maret Alango, Külli Karask.
Hääleseadjatena on töötanud Vilja Sliževski, Riho Ridbeck.

KADRI HUNT (s. 1964) alustas Püha Miikaeli Poistekoori abidirigendina 1988, alates 1995. a. on ta koori peadirigent. Ta on lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi kooridirigeerimise erialal (prof. Ants Üleoja). Õpinguaastail tärganud huvi vanamuusika ja gregooriuse laulu vastu (diplomitöö varase muusika laulmisest) on hiljem realiseerunud liturgilise muusika ansamblites LinnaMuusikud, Heinavanker ja Vox Clamantis, millede koosseisus Kadri Hunt on korduvalt esinenud nii ansamblilaulja- kui solistina mitmetes Euroopa riikides, Jaapanis, Kanadas ja USA-s. Ta on täiendanud end vanamuusika laulmise alal Andrea von Rammi juures Saksamaal ja gregooriuse laulu alal Fontevraud`s Prantsusmaal.
Kadri Hunt on tegelnud ka rahvamuusikaga, eriti põhjalikult just eesti rahvakoraalidega, esitades neid nii a cappella kui jazzmuusikutest koosneva ansambli Hüüd & Hääl koosseisus, aga ka koraalivariantide propageerimise ja õpetamisega. 2004. a. lõpetas ta Eesti Muusikaakadeemia magistrantuuri, kaitstes uurimustööd eesti rahvakoraalide teemal.
Alates 1997. aastast juhatab Kadri Hunt Eesti Raadio Laste Laulustuudiot. Ta on korduvalt olnud üle-Eestiliste mudilaskooride festivalide üks ettevalmistajatest ja dirigentidest. Aastail 2007 ja 2011 oli ta laulupeodirigent, 2009. a. laulupeol lisaks ka mudilaskooride liigijuht.
Kadri Hunt on pälvinud parima dirigendi preemia rahvusvahelistel koorikonkurssidel Ungaris Kaposvaris (2010) ja Walesis Llangollenis (2013). 2010.a. oli ta Eesti Kooriühingu aasta dirigendi tiitli nominent.
Kadri Hunt tegeleb ka heliloomingu ja arranžeerimisega, tema koorilaulud on olnud mitmete laulupidude kavas ning kõlanud ka väljaspool Eestit.
Kadri Hundi diskograafia laulja, helilooja ja dirigendina ulatub 30 nimetuseni, erinevate muusikakollektiivide koosseisus on ta teinud salvestusi Poola, Rootsi, Norra, Saksa, Šveitsi ja Prantsusmaa raadiotele.

MARET ALANGO (s. 1986) on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli (õp. Anneli Mäeots) ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (prof. Ants Üleoja) kooridirigeerimise erialal.
2007. aastal asutas ta kammerkoori Noored Eesti Hääled, mis esitab valdavalt kaasaegset eesti koorimuusikat. Koori viie tegevusaasta jooksul on esiettekandele toodud ligi 50 uudisteost.
Alates 2008. aastast on Maret Alango Püha Miikaeli Poistekoori abidirigent, 2011. aastast tüdrukutekoori Nõmmelill juhendaja. 2012. aastast on ta Vanalinna Muusikamaja Tütarlastekoori ettevalmistuskooride dirigent. Maret Alango on tegutsenud meeskoori Runo ning Raadio Laste Laulustuudio abidirigendina. Eesti Kooriühingu muusikanõukogu esitas Maret Alango 2013. aasta noore dirigendi tiitli nominendiks.
Maret Alango on tegev ka laulja ning heliloojana. Ta on esinenud Tallinna Muusikakeskkooli kammerkoori, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia segakoori ning vokaalansambli Heinavanker koosseisus. Heliloojana on ta pälvinud preemiaid Uno Naissoo nimelisel heliloomingu konkursil ning isamaaliste laulude konkursil „Mu isamaa on minu arm“.
2009. a. ilmus Maret Alango soololauludega plaat „Pilvede piirile, ilma äärele“.

Toimetaja: Mari kartau

Allikas: Kadri Hunt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: