Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rait Rosin on projektiga "Põika!" Berliinis

Neljapäeval 23. jaanuaril toimub Berliini Kunsti- ja Urbanistika keskuse galeriis (Siemensi tn 27, Moabiti linnajaos) algusega kell 18.30 OpenHaus'i nimeline üritus, kus Rait Rosin esitab tegavuskunsti talituse "Ruubikukuubik tegutseb".

"Selles tegevuskunsti talituses ruubikukuubikuga soovin ma näidata, et meie ümber olevad inimese poolt konstrueeritud asjad pole sõltuvad meie kalduvusest neile kasutusväärtust otsida. Iga funktsioon, mille me arvame olevat piisavalt "normaalse" iseloomuga, et seda asuda rakendama, on kunagi samuti konstrueeritud samasuguste oma kaasaja inimeste poolt. Et midagi luua, on ka nemad pidanud esmalt ületama vastuolusid traditsioonide ja tavade poolt seatud piiridega. Ruubikukuubik on seda laadi leiutis, mis võimaldab korraks igapäevaelu pingete alt vabaneda. Lihtsalt suhtuval mängijal on võimalus seda mängides puhata ja lasta enda õlgades olev pinge hajuda, keskendudes sellele lihtsakoelisele mängule. Värvimänguga peamurdmine näitab ehk meile kätte meie jõu allika päritolu, kuigi ka see atribuut sisaldab endas paljusid sotsiaalseid ettekirjutisi ja standardeid.
"Põika! Berliinis" jätkab mu varasemat ürituste seeriat Tallinnas, Tartus ja Viljandis. Tallinnas oli mul tänaval põikamiseks valmistatud ratastel kärutool, mis on kaetud tekstiili- ja kilepalakatega. Sel korral Berliinis otsustasin ma ehitada ratasel ruubikukuubiku. Tallinnas põikamise ajal oli mu eesmärgiks luua suhet ümbritseva funktsionaalse tänavaga läbi muudetud kasutusega tooli järelvedamise. Berliinis kasutan ma rohkem konstruktivistliku mõttelaadi. Ruubikukuubik kui ülesehitatud dekoratsioon Berliini Moabiti tänavatel võib inimestele meenutada ehk vaid värvimängu. Mäng kingib rõõmu ja seda ei tohiks mitte keegi ära unustada isegi juhul, kui ka ta satub harjumuspärasel tänaval toimuvasse liig tõsiselt suhtuma."
Rait Rosin

Vaata siit OpenHaus'ist ja "Põika!"-st

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: Artinfo

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: