Janno Jürgens: vaataja võiks ära tunda selle õrna piiri armastuse ja vihkamise vahel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

stseen filmis
stseen filmis "Distants"

Neljapäeval esilinastuvas eesti lühimängufilmide kassetis " Mitte keegi peale sinu"  on Janno Jürgensi film „ Distants“ juba rahvusvahelist tunnustust pälvinud näiteks nii Austriast kui Hispaaniast

Režissöör Janno Jürgens on pärit Haapsalust. Ta on lõpetanud Balti filmi- ja meediakooli režii eriala ning teinud mitmeid auhinnatud lühifilme.

Kultuur.err.ee esitas kolm küsimust:


1. Kuidas sulle üldse istub lühifilmiformaat, naudid sa selle tegemist või tundub, et jääb sulle kui loojale kitsaks ja ei jõua ära oodata, et saaks hakata tegema täispikka?

Mul on üks lugu sisimas, mida ma tahaks jutustada täispika filmina. Kuna selles on palju tahke, siis lühifilmina seda ära rääkida ei saa. Ehkki tahaks. Tahaks ennem nö „suurt“ filmi lühifilmi ära tabada, nii et suudaks sellega ise rahul olla. Sestap ma mõtlen oma täispikka tasa ja targu ning loodan lähitulevikus lühifilmiformaadis katsetusi jätkata. Arvan, et debüütfilmi idee, lugu, mida tahetakse rääkida, peaks autoritel olema isiklik, unistuse staatuses.

 

2. Kuidas sulle meeldib antud kassetiformaat - kas  „Distants“ sobib teiste sekka ja kas on õiges kohas, ei kao ära?

Mulle meeldib, et tänu sellele kassetiformaadile, saavad lühifilmid võimaluse jõuda suure auditooriumini. „Distants“ oma vormilt on ehk veidraim kompvek selles assortiikarbis, aga kõikides filmides on sarnaseid jooni, mis tegelevad inimesega - mõistes oma nõrkusi, saame lootust olla paremad.


3. Mis olid impulsid selle filmi juures ja mis sinu enda jaoks on filmi sõnum, mida soovid, et ka vaataja tähele paneks või mõistaks?

Viis aastat tagasi kuulsin ühte tõestisündinud lugu, mis mind ääretult inspireeris. Selles oli väga tugevalt olemas see müstika, mis minule kui filmitegijale alati on oluline olnud. Müstika seisnes ennekõike seda lugu ümbritsevas looduses. Meri, üksik saar, nähtus, kus mere kohale laskunud udus liiguvad helid seletamatult. Tundus põnev, kuidas sellises segases situatsioonis, udusel merel, teineteisest võõrad isa ja poeg, oma segastes suhetes, olid pääsemiseks sunnitud kokku hoidma. Tekkis huvitav nähtus ning võimalus, kus justkui loodus, miskit kõikvõimast, saab sekkuda lihtsate inimeste, isa ja poja suhetesse.
Vaataja võiks ära tunda selle õrna piiri armastuse ja vihkamise vahel, mis meis kõigis olemas on..ja asuda armastuse poole..kui ei ole hilja.

 

24-minutiline "Distants" räägib loo kalaretkele suundunud isast ja pojast, kes kohtuvad merele laskunud udus millegi ebamaisega. Filmis mängivad Indrek Ojari ja Väino Laes.

Distants / Distance teaser from Janno Jürgens on Vimeo.

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: