Lahkus õpetaja ja rahvaluulekoguja Kaleph Jõulu ({{commentsTotal}})

Küünal
Küünal Autor/allikas: AFP/Scanpix

22.01.2013 lahkus kauaaegne õpetaja, koolidirektor, rahvatantsuõpetaja, folkloorikoguja, ERMI aukorrespondent, seto keele ja kultuuri suur austaja Kaleph Jõulu

Ta sündis 1927. aastal Raplas neljalapselises töölisperekonnas, lõpetas Tartu Riikliku Ülikooli filoloogi ja eesti keele ning kirjanduse õpetajana. Töötanud õpetajana 45 aastat Raplas, Kaius, Türil, Laupal, Roosna-Allikul, Abja-Paluojal, Puurmanis, Ahjal, Tapal, Vana-Võidus, Viljandis ja Meremäel, sealhulgas kolmes koolis direktorina.

Elu lõpupäevil õnnestus tal hoida oma käte vahel trükisooja elutööd "Maailma 33 333 rahvatarkust". Pea 900 leheküljeline suurteos hõlmab Kaleph Jõulu elu jooksul kogutud pea 160 riigi rahvatarkusi. Selle kogumise innustuse andis talle keeleteadlane ja suur sõber Paul Ariste.

Eesti Kirjandusmuuseumi on ta saatnud tuhandeid lehekülgi folkloorset materjali ja saanud Eesti Vabariigi presidendilt neljal korral rahvaluule kogumispreemia (1994, 1996, 1997, 2007).
Eesti Rahva Muuseumi kirjasaatjana on ta talletanud muuseumile väga palju unikaalset materjali ning esemeid. Tema mantlipärijaks on tütar Silva.

Kaleph Jõulut jäävad leinama lesk, tütar ja poeg peredega.

Lahkunu ärasaatmine on 1. veebruaril kell 12 Rapla kirikus.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: