Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vändra vaibad, mis vallutavad maailma

Endla teatri sammassaalis eksponeerib oma tooteid Vändras tegutsev vaibatootja Valley. Tegemist on käsi-tafting-vaipadega, millest igaüks on omaette kunstiteos

Kuna valdav osa toodangust eksporditakse, siis leidis firma, et unikaalseid käistöövaipu on aeg tutvustada ka kodumaal.

Tegemist on Valley vaibakunstnike Heleri Alexandra Sitsi ja Ruth Vasseli loominguga. Neli aastat on firma käinud Hannoveris Domotexi messil ja just seal eksponeeritud vaipu, aga ka huvitavamaid teoseid viimaste aastate loomingust väljapanekul näebki. Firma on loodud 1996. aastal, annab tööd 60-le inimesele ja on olnud rahvusvaheliselt väga edukas. 97 protsenti toodangust läheb piiri taha, pool sellest Skandinaaviasse, pool mujale Euroopasse. Aga Ameerikaski kinnitatakse kanda

AADU JUHKENTAAL, Valley juhataja: "Oleme siin saatnud Torontosse, Miami uue kunsti muuseumis on meie vaip seina peal, samas näiteks Göteborgi ooperimaja kaunistavad meie vaibad ja Belgia printsi magamistuba ka, ütleme nii.  Terminoloogiliselt öeldakse selle kohta käsitafting, ehk siis läbi kanga tikitakse lõng. Meie keeles on see püstol, millega siis rida realt, piste pistelt see lastakse. See kiirendab pisut protsessi. Kuna tegu on käsiööga, siis ettevõttes masstoodang puudub. Firma noored kunstnikud hindavad võimalust Valleys töötada kõrgelt."

HELERI ALEXANDRA SITS, Valley disainer: "See on ikka suur rõõm, kui sa saad töö juures karkassiraami juures istuda ja mõelda: issand, kus mul on vedanud."

RUTH VASSEL, kunstnik-kujundaja: "Meie ülemus, ma loodan, et ta ei pahanda, kui me ütleme, et ta on sõuke hull, aga heas mõttes hull, ta riskib õige koha peal. Ja ta on riskinud, usaldades meid ja meie fantaasiat. Ma loodan, et see on tema jaoks ära tasunud."

Kui Lätis ja Leedus pole ühtki vaibatööstust, siis Eestis on peale Valley veel ka Lihulas tegutsev 35 töötajaga Narma. Selle juht Janek Vipre oli näituse avamisel kohal.

JANEK VIPRE, Narma direktor:" Kui rääkida konkurentsist, siis puht tehnoloogia ja klientuuri erinevuse tõttu ei saa meid konkurentideks üldse pidada. Me oleme hoopis enamat, me oleme koostööpartnerid."

Näitus jääb avatuks 28. veebruarini.

Allikas: AK uudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: