Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartu kunstimuuseumi direktor Rael Artel: lõpuks ometi räägitakse!

Rael Artel
Rael Artel Autor/allikas: err

Vikerraadio “Uudis +” saates räägiti skandaaliks paisunud Tartu kunstimuuseumi teemal – kas muuseum kaob tõesti linnapildist ära või on kavandatavad muutused vaid kasuks arengule.

Tartu kunstimuuseumi direktor Rael Arter märkis, et on hea, et lõpuks ometi räägitakse näitustest ja kunst on fookuses.

Kunstnik Enn Tegova, kes esindas saates “kultuuriinimesi, kes tunnevad muret, et Tartu kunstimuuseumi äsja avalikustatud 2014. aasta näituseprogramm ning samuti vastse direktori väljaütlemised näitavad ühest suunda loobuda mitmekesisuse ja demokraatia printsiipidest”, ütles, et on kahjum, kui kooliõplased ja välisturistid ei saa enam osa muuseumi kogudest - püsiekspositsioonist ja pärandist, sest rõhuasetus on kaasaegsel kunstil.

Tegova nõustus, et muidugi on Tartus üldse vähe pinda kunsti eksponeerimiseks ja näiteks tulevikus võiks turuhoones leiduda koht kaasaegsele kunstile.
Aga mure on see, et praegu võetud joone järgi jääb kunstipublikule kättesaamatuks püsiekspositsioon, milleks muuseum ongi loodud.

Rael Artel möönis, et ka mullune populaarseim näitus oli traditsiooniline loodusmaal “Metsa ja mere vahel”, mis oli väljas pool aastat jaanipäevast uue aastani.
Artel aga märgis, et muuseum ei pea olema ainult maitse teenistuses ja “publiku maitse on aastatega etableerunud”.  Tartu kunstimuuseumil on asutamisest peale ülesanne koguda ka kaasaegset kunsti ja see ei tähenda " ainult asutamisaegset".

Kogud ja pärand on tähtsad, aga tähtis on näidata, mis oluline praegu, rõhutas Artel.

Suveks planeeritud kaasaegse kunsti Manifesta-projekt, mida kureerib Maria Arusoo,  haakub  direktori sõnul paralleelselt Peterburi suure kaasaegse kunsti ürtusega.

Artel ei nõustunud sellega, et ta on loobumas laiapõhjalisemast kunstipublikust.

Artel arvab, et tegemist on ideoloogilise konfliktiga, mitte isiklikest suhetest ja solvumistest põhjustatud vastasseisuga.

Enn Tegova ei arva, et konflikt on põlvkondadevaheline.

Mis puutub töörahusse “viltuses majas” Tartu raekoja platsil, kus kunstihoone asub, siis lubas Artel, et probleemid lahendatakse siseasjana. Artel ütles, et muuseumis on töö kaotanud kaks töötajat, aga otsused ei tehtud kergekäeliselt, emotsioonidest või isiklikest suhetest johtuvalt, vaid asutuse töö efektiivsuse ja läbipaistvuse huvides.

Kultuuriministeeriumi muuseuminõunik ja siseaudiitor saabuvad kunstimuuseumisse järgmisel nädalal.

“Me oleme kõik kunsti poolt,” ütles Rael Artel lõpuks.

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: