Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Graafikatriennaal otsib vastust sellele, kas digiajastul tuleb uuesti lugema õppida

Neljapäeva õhtul avati Kumus Tallinna XVI Graafikatriennaal on seekord teemaks võtnud kirja-oskuse ja -oskamatuse. Nagu kinnitavad korraldajad, tähendab digi-ajastu Gutenbergi algatatud kirja-sõna paljundus-maailma uut tulemist

Pelgast kirjasõna tundmisest kuvandi- ja pildipõhisel ajastul enam ei piisa, nüüd tuleb osata selles lõputuna näivas infovoos teha oma valikuid ja neid omakorda edasi anda.

 MARIA KJAER THEMSEN, Tallinna XVI Graafikatriennaali kuraator: "Kirjaoskus pole ainult võime lugeda ja kirjutada, vaid ka seda tagasi peegeldada ning saada isiklik kogemus ja teadmine sellest infost. Meil pole muidugi vastuseid, see on nende uute tingimuste analüüs, millega me oma ajas peame hakkama saama."

EVE KASK, Tallinna XVI Graafikatriennaali president: "Mulle tundus, et kui 80ndatel oli kerge Eestis suhelda, kõik me lugesime sama väärtkirjandust, rääkisime samadest piltidest, siis nüüd oleme olukorras, kus me elame kõik nagu eraldi planeetidel, et on niipalju subkultuure, niipalju teadmisi, niipalju informatsiooni, ja meie teema eeldabki, et on mingi tekst, pilt, millega suhestutakse ja seda tõlgendatakse ümber."

Kolmandik töödest tegeleb raamatuga, seega ei pea tänapäeva graafikud raamatut minevikku kuuluvaks meediumiks.

Nii näiteks on Taani kunstnik Louise Hold Sidenius taaskasutanud 1979ndal aastal ilmunud ja Tõnis Vindi kujundatud raamatut "Teadus ja tänapäev", jättes sinna valged lehed hilisemateks täiendusteks.

Fääri saartelt pärit maailmarändur, muusik ja elukunstnik Goodiepal demonstreerib aga oma reisiraamatut, mis vajab ka kunstniku enda kohalolekut.

GOODIEPAL, kunstnik (Fääri saared): "Ringi rännates kirjutasin raamatusse ka hallid leheküljed. Hallid leheküljed on kodeeritud, see tähendab, et leheküljel on vaid pool sõnumist,teine pool on heliline salvestis, mis on mu sõidukis. See tähendab, et mul on sõidukisoma salvesti, mis töötab isetoodetud elektriga, seega peab kogu raamatu sõnumi saamiseks ära ootama ka autori."

Reedel toimub Kumus ka seminar, kus uue kirjaoskuse teemade üle arutletakse. Goodiepal astub seal üles oma etendusega.

 

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Allikas: AK kultuuriuudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: