Arvustus, Margus Haav: Epliku «Nõgesed» on kõrvetavalt hea ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Vaiko Eplik
Vaiko Eplik Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Vaiko Eplik
«Nõgesed»
Mortimer Snerd

Tundub, et Vaiko Eplik ei suudaks kehva albumit teha ka käsu peale. Tema seitsmes sooloalbum «Nõgesed» on tuntud, progresseeruvalt tõusvas kvaliteedis, kuid samas ka midagi täiesti uut. Seitset peetakse õnnenumbriks, kuid antud juhul tähistab see saatuslikku numbrit eluteel, kust tuleb kuidagi edasi minna ilma kauaaegse kaaslaseta.

See on isiklik plaat. Hingega muusik ei saagi muidugi teha ebaisiklikku plaati, eriti kui ta kirjutab ise nii sõnad kui muusika, laulab ja mängib kõiki pille ise, aga see on ikka väga isiklik. Kirgastumine läbi kannatuste on muidugi kahe otsaga asi, kuid vahel mõjuvad sellised kogemused omamoodi meeli avardavalt. Haiget saanud hinge valu on sageli võluv. Vaiko Eplik pole valinud eitamise libedat teed, vaid on aus. Kui on valus, siis on valus. Valu tulebki endast välja elada, ennast petta pole mõtet. Kurbus on kohati lausa füüsiliselt tuntav.

«Nõgesed» ongi nukker, kuid samal ajal otsast lõpuni väga ilus album, täis otsimisi ja leidmisi, mälestusi ja unistusi, lapselikku mängulisust ja fantaasiauperpalle nii muusikas, seadetes kui sõnades. See pole siiski mingi käegalöömisplaat, Eplik ei jää mingil juhul üksi. Tal on muusika, tema kodu ja kindlus. Ja selle jagamise läbi pakub ta korraks võimalust saada osa oma siseilmast.

Plaadi kaanel on muusikul käes vikat kui rustikaalseks sümboliks stiliseeritud number seitse, sõna «Nõgesed» sisaldab seitse tähte. Tahtlik või tahtmatu, kes teab. Alati ei peagi muidugi sümboleid otsima ja lõppude-lõpuks on tore, kui midagi jääb saladuseks, mida mõistavad ainult kaks inimest.

60ndate LA trubaduur Tim Buckley teadis, et muusika aitab unistada, endaga kaasa kanda ja luua uue maailma. «Nõgesed» tõestab seda väidet.

Albumi kümmekond pala on üsna ühtlaselt balansseeritud, rikkalikud ja selge struktuuriga. Nimilugu küütleb siiski kõige eredamalt oma suisa kosmilises igatsuses ning tasakaalukas, õrnas ja haaravas maaläheduses. On's see Eesti aasta album 2014? Võib täiesti vabalt olla.

9/10

PS: Lisan siia toimetaja soovituse. VV

Vaata ja kuula esinemist Sinilinnus 12. oktoobril, kui kõlasid peamiselt "Nõgeste" lood:

 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: