Kloostri Aidas esitletakse vadja keele sõnaraamatut ({{commentsTotal}})

Lembit Saarsalu
Lembit Saarsalu Autor/allikas: Postimees/Scanpix

MTÜ Fenno-Ugria Asutus ja Eesti Keele Instituut esitlevad äsjailmunud mahukat vadja keele sõnaraamatut homme, kolmapäeval, 12. veebruaril kell 19 Tallinnas Kloostri Aidas, kus tuleb kokku ka vadja lauluklubi ning vadja juurtega Lembit Saarsalu mängib saksofoni.

Vadja õhtul (vađđaa õhtago) esitlevad toimetaja Silja Grünberg ja Eesti Keele Instituudi direktor Urmas Sutrop ainulaadset sõnaraamatut, millel on põhjalik saatesõna, vadjakeelsete kohanimedega vadja asustuse kaart, eesti-vadja ja vene-vadja register ning mahtu 1824 lk.

Jaak Prozes juhatab arutelu tööstusele jalgu jäävatest vadja ja isuri küladest ning kogukondade pöördumisest toetuse saamiseks. Nimelt asub kolm vadjalaste küla Laugasuu (Ust-Luga) sadama piirkonnas, kuhu on kerkimas aina uusi tööstusrajatisi. Isurite keskusesse Viistinasse (Vistino) on kavas ehitada suur gaasitehas, mis on keskkonnaohtlik ja ähvardab elanikke ümberasustamisega. Ometi on Venemaa keskkonnakaitseseaduses sätestatud, et põlisrahvaste piirkonnad on erikaitse all.

Vadja juurtega Lembit Saarsalu esitab vadja õhtul saksofonil vadjalastega seonduvat muusikat. Jekaterina Kuznetsova, Nikolai Kirsanov ja Timo Kalmu laulavad kitarri saatel vadja laule. Helsingis elaval Nikolai Kirsanovil on doktorikraad astronoomias, kuid tema suur armastus on olnud vadja keel, mille on selgeks õpetanud ka oma tütrele. Jekaterina Kuznetsova on vadja kultuuriseltsi esimees, ansambli Bestiarium laulja ja kitarrist. Vadjamaa ekspeditsioonidel osalenud Timo Kalmu on EMTA pärimusmuusikatudeng.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: