Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Suurgildi hoone sai ühe esimese Euroopa kultuuripärandi märgistest

Suurgildi hoone, Ajaloomuuseum
Suurgildi hoone, Ajaloomuuseum Autor/allikas: Peeter Langovits/Postimees-Scanpix

Euroopa Komisjon otsustas anda Suurgildi hoonele Tallinnas ühe esimestest Euroopa kultuuripärandi märgistest, ühtlasi on tegu kõige esimese seda märgist kandva paigaga Eestis

Euroopa kultuuripärandi märgise said tänavu veel Haagi Rahupalee ja Westerborki koonduslaager Hollandis ning arheoloogiapark Carnuntum Austrias. Märgised antakse üle pidulikul auhinnatseremoonial, mis toimub 8. aprillil Brüsselis.

„Euroopa kultuuripärandi märgise andmine Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoonele on Euroopa Komisjoni poolt tore tunnustus, see tõstab esile gildihoones toimuva muuseumitegevuse kõrget taset  ja hoone enda ajaloolist tähendust,“ märkis kultuuriminister Urve Tiidus. „Märgise andmisele eelnes pikk valikuprotsess, mille käigus kaaluti kultuuriväärtuslikke paiku nende tähenduse järgi Euroopa ajaloos. Seda rohkem on põhjust rõõmustada, et üks esimestest pärandimärgistest otsustati anda just Suurgildi hoonele siin Euroopa servas.“

Eesti esitas 2013. aastal märgisele ühe taotluse. Kõiki taotlusi hindas rahvusvahelistest ekspertidest koosnev žürii, mis soovitas märgise anda just Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoonele.

Eesti Ajaloomuuseumi puhul tõstis žürii esile, et 15. sajandist pärinev Suurgildi hoone ja kaupmeeste seosed Hansa Liiduga on omamoodi näide keskajal toimunud Euroopa integratsioonist. Kaupmeeste gildi ja neile kuulunud maja rollist Euroopa ajaloos saab ülevaate ajaloomuuseumi püsinäitusel „Visa hing. 11 000 aastat Eesti ajalugu“. Samuti tõstis žürii esile muuseumi professionaalset meeskonda ning selget nägemust, mismoodi jõuda üha laiema publikuni.

Euroopa kultuuripärandi märgis on Euroopa Liidu algatus, eesmärgiga tõsta esile Euroopa ühtsust ja ühiseid väärtusi rõhutavaid paiku. Märgisele pandi alus 2011. aastal, tänavu valiti esimesed märgise saajad. Märgisele kandideeriv paik peab olema oluline Euroopa ajaloos ja kultuuris või kandma Euroopa integratsiooni mõtet.

Järgmised märgisekandidaadid saab Eesti esitada 2015. aastal. Edaspidi lisanduvad paigad peaksid koos andma esindusliku läbilõike Euroopa ajaloo, kultuuri ja integratsiooni erinevatest aspektidest.

Vaata lisaks:

 

 

 

Toimetaja: Tünu Pedaru

Allikas: Kultuuriministeerium

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: