X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Laulasmaa mändide alla rajatavat Arvo Pärdi Keskust tahavad luua tipparhitektid

Foto: Photo: Scanpix/Postimees

Selgusid Arvo Pärdi Keskuse hoone ideekonkursi teise etapi osalejad

20 väljavalitud edasipääsenud osaleja seas on ka üks tänapäeva kuulsamaid ja olulisimaid arhitektibüroosid - Zaha Hadid.

Konkursi esimese etapi eesmärk oli välja selgitada need osalejad, kelle varasem erialane looming sobib enim Arvo Pärdi Keskuse kontseptsiooni ja vajadustega. Võitnud ideekavand selgub 20. juunil.

Nelja aasta pärast, kui Eesti Vabariik saab saja aastaseks, avatakse siin Laulasmaa mändide all Arvo Pärdi keskus.

Eesti jaoks on Pärdi keskuse arhitektuuri konkurss esimene omataolistest. Esimeses voorus selgitati tehtud tööde põhjal välja arhitektide tase. Lühikeses kirjelduses esitasid konkursil osalejad ka nägemuse, milline Pärdi tulevane keskus võiks olla, kuid ühtegi joonist, pilti ega maketti veel tehtud ei ole. Esimeses etapis esitati 71 osalemistaotlust kõikjalt maailmast, edasi pääses neist 20 osalejat.

PEETER PERE, Eesti Arhitektide Liidu esimees: "Nii nagu Arvo Pärdi muusika on eriline, soovitakse, et tulevane keskus oleks väga hea maailma tasemel tipparhitektuuri teos"

Eesti Arhitektide Liidu esimees Peeter Pere sõnul ei ole ühelgi varasemal Eestis korraldatud konkursil olnud nii kõrge tasemega osavõtjaid kui praegu.

"Rahvusvahelist taset näitab, et meil on Fritzgeri laureaat ehk arhitektuuri Nobeli preemia laureaat."

Keskus hakkab paiknema Laulasmaal, Arvo Pärdi armastud õpetaja Heino Elleri kunagise suvekodu vahetus läheduses. Metsaalune krunt, kus keskus tulevikus paiknema hakkab, sai endale nimeks Kellasalu. Linnakeskusest kaugemal asumine on helilooja enda soov.

ANU KIVILO, Arvo Pärdi Keskuse tegevjuht: "Laulasmaa on olnud Arvo Pärdile väga oluline ja muusikale oluline paik,  ta sooviski, et selline keskus ei oleks mitte linnakäras kuskil Tallinna kesklinnas, vaid et see oleks veidi eemal. Et siit ei tuldaks lihtsalt läbi. Vaid et kui siia tullakse juba, see teekond võtab natuke aega ja sa häälestad ennast"

Arhitektide liidu ja Pärdi Keskuse esindajad on ühtmeelt, et uus hoone peaks olemasolevasse looduskeskonda loomulikult sobituma.

"Meie ise oleme näinud, et siin võiks olla ka väike väliamfiteatri moodi looduslik lava," pakub Anu Kivilo.

Viimasesse vooru edasi pääsenud arhitektidel on kuni maikuuni aega Laulasmaa metsatukaga tutvuda ja ideid visandada. Nende kasutada on ühe hektari suurune maa-ala ning arhitektid saavad ise otsustada, kuhu hoone täpselt paigutub. Võidukavandi planeeritav selgumise aeg on 20. juuni.

Kellasalu krundil heliseb vaikus ja rahu. Arvo Pärdi keskus on veel arhitektide ideekavanditel ja mõtetes.

 

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: