Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

NÄITEMÄNG: Kivi, Kender ja Artel kohtukulli küüsis

Autor/allikas: Johanna Sipilä

Käesolevaga avaldame laupäeval, 22. veebruaril Metropol galeriis esietendunud näitemängu teksti. Tähelepanelik lugeja leiab siit valgustust kõigi viimase aja kunsti ja kultuuri suuremate skandaalide tagamaadest. Tegemist on ilukirjandusliku tekstiga, kõik sarnasused reaalsete inimeste ja institutsioonidega on täiesti juhuslikud ja mittetahtlikud.

Näitemäng I vaatuses

Teksti põhiautor: Taave Tuutma
Idee: Sorge, Taave Tuutma, Mauri Gross
Osalised: Kaarel Kütas – Rael Artel; Mauri Gross – Kaur Kender; Meeland Sepp – Signe Kivi: Ig Noir – Anonüümne Netikommentaator; Taave Tuutma – Kohtunik.

Kohtunik: Palun tunnistajapinki esimese süüaluse – Signe Kivi.
Signe Kivi: Mina, Signe Kivi tunnistan ennast süüdi Eesti Vabariigi kriminaalseadustiku paragrahvi alusel, maksumaksja rahaga rahastatava asutuse valesti juhtimises. Panin selle teo toime, sest olin seotud lubaduste ja võlgadega erinevatele isikutele.
Olles EKA õppejõud, lubasin tolleaegsele rektorile ametiaja väliselt rohkem, kui minu tööleping ette nägi. Ja see andis võimaluse tegeleda väljapressimisega.
Anonüümne Netikommentaator: Kellele on tarvis abieluväliseid ja segaverelisi lapsi?
Signe Kivi: Ähvardusena lubasin mitte jätta eelmainitud koolile kuuluvas hoones kivi kivi peale. Kuna eelmine rektor ja tema abikaasa olid üsna vabameelsed inimesed, siis läbirääkimised viibisid.
Anonüümne Netikommentaator: Kui loodusseadusi ja sugutungi eirata, siis peaks saama. Teadlased peaks teemat uurima ja eiole paha ka mõni doktoritöö vormida.

 

Foto: Erki Kasemets


Signe Kivi: Avalik huvi oli soodus lisavahend, kasutasin ära ajakirjanduse teenuseid. Kahjuks jäi võit seoses sihtmärgi lahkumisega üürikeseks. Otsustasin võtta tekkinud olukorrast võimaliku ja kandideerisin vabanenud kohale rektori ametitoolil.
Anonüümne Netikommentaator: raha tuulde raha tuulde, küll valitsus annab juurde.
Signe Kivi: Kahjuks olin sõlminud eelmise rektori ajal mitmeid kihlvedusid erinevate isikutega eelmainitud kivi-kivi-peale-jätmise teema täideviimise peale. Niisiis otsustasin rektoriks saades, et parim viis mitte võlgadesse jääda on taotleda koolile uut maja ja hiljem see nurjata. See õnnestus tänu minu mehele, kellele ma ostsin kooli raha eest korteri krundi vahetus läheduses. Arhitektuurilise lahenduse tegi minu vanaonu Aleksis Kivi eritellimusel ja loomulikult meie kooli ebakompetentsete õpilaste teadmatul osavõtul.
Anonüümne Netikommentaator: Mina soovin ka oma majalaenust vabaneda kuna ei saa enne uut laenu võtta, summa ei ole suur ja seetõttu arvan, et see on riigile ok, muuseas olen ka kultuuri toetaja..
Signe Kivi: Tulemuseks on kahtlase väärtusega haljasala keset Tallinna kõige nooblimat elamurajooni ja suur auk Eesti riigi rahalises eelarves. Õigustuseks ütlen, et olen andnud panuse Tallinna rohealade mitmekesistamisse ja jõudmisesse parima õhuga Euroopa Liidu riikide pealinnade sekka.
Kohtunik: Selle süüteo eest määrame teile kolm aastat lähedalasuvas vanglas. Palun süüpinki järgmise süüaluse – Kaur Kenderi.
Anonüümne Netikommentaator: jah, vanasti polnud vaja hapupiima "valmistada", piim läks ise hapuks...
Kaur Kender: Mina, Kaur Kender tunnistan end süüdi Eesti Vabariigi kriminaalseadustiku paragrahvi alusel riigipöörde katse korraldamises ja võimu õõnestamises. Oma tegevuse käigus kirjanikuna olen püüdnud jätta muljet, et olen parempoolsete vaadete pooldaja. Seda soovitas mulle KGB agent Indrek Toome.
Anonüümne Netikommentaator: samasugused rahva reeturid nagu Janukovitsch.
Kaur Kender: Minu värbamine leidis aset kõige keerulisemal ajal, kus pakutud raha andis võimaluse välja anda oma kirjutisi, välistades kirjastuste poolt rakendatavaid kvaliteedinõudeid. Minu müüginumbrid osutusid üle ootuste kõrgeks ja ma harjusin hea eluga ära. Kahjuks hakkas mu täht kustuma.
Anonüümne Netikommentaator: Ükski poesült ei meenuta ehtsat sülti kahjuks.
Kaur Kender: Kuna kirjutamine asjadest, millest ma aru ei saa, on kohutavalt raske, siis soovitati katsetada poliitilise võimu muutmist. Alustada tuli üsna madalalt. Indrek Toome järglasena juhendas mind teine Indrek, nimelt Tarand. KGB meetoditest võib seda tuua kui näidet, et veri ja vesi on sama vedelad, nimelt valis vend ohvriks venna.
Anonüümne Netikommentaator: Ka minu vaieldamatu lemmik on Oskari sealihasült. Poes saadaolevatest parim.
Kaur Kender: Taotlus oli kõigutada usku eestluse jätkusuutlikkusse ja edendada Eesti muulaste juurdepääsu kultuuriajakirjandusele.
Anonüümne Netikommentaator: Täielik saast. Miks selliseid asju eetrisse üldse lastakse?
Kaur Kender: Kuigi eesmärk oli kukutada valitsus, õnnestus värvata oma poole ainult kultuuriminister, kes osutus valelikuks. Seega olen mingil määral vandenõu ohver.
Anonüümne Netikommentaator: sellele jobukarjale tuleb korralikult nuuti anda ja probleem kaob.
Kaur Kender: Samuti olen endiselt kindel, et minu poolt sisseviidud muudatused olid pigem kasulikud kui kahjulikud. Ministri taandumine oli kasulik nii mulle kui teile. Ja ma ei armasta Doris Kareva luulet!
Anonüümne Netikommentaator: Eesti on haiglaselt seksistlik ühiskond.
Kohtunik: Selle süüteo eest määrame teile kolm aastat lähedalasuvas vanglas. Palun süüpinki järgmise süüaluse – Rael Arteli.
Anonüümne Netikommentaator: Mina halvaksläinud piima ei joo...
Rael Artel: Mina, Rael Artel ei tunnista ennast süüdi ühegi minu vastu esitatud süüdistuse suhtes. Oma sõpru ja mulle meeldivat kunsti Tartus kureerides olen ma toonud vaid vaheldust seni üksluise Lõuna-Eesti kunsti kapseldumisse.
Anonüümne Netikommentaator: Paneks seina äärde rivvi need nolgid, piitsa ja munad maha võtta, see ka ei aita siis kuul pähe, jätkata nii kaua kuni vait jäävad.
Rael Artel: Muuseumitöötajate kohutav ebakompetentsus on Eesti valitsuse konkreetse lõunaosariikide suretamise programmi tulemus. Veterankunstnike kasutamine on jätkusuutmatu ja ebakompetentne.
Anonüümne Netikommentaator: Miks haiget inimest ei saadeta ravile?
Rael Artel: Tehes otsuseid, kes said näituseaegu, otsustasin kasutada järeleproovitud meetodit: minu kontseptsioon, sinu teostus. Nii on kvaliteet peaaegu kindel.
Varasem arusaam, et kunst on loominguline tegevus, on ajast ja arust. Samuti ei vaja me uute museaalide valmistamist, sest nende säilitamine on ebarentaabel ja tingimuste puudumine üle jõu käiv krooniline probleem.
Anonüümne Netikommentaator: Mina olen lihtne eesti naine ja mina ei taha määritud nimega peaministrit. Mina ei taha sellist
Eestit teenida, kus rahva arvamuse peale sülitatakse.
Rael Artel: Oma lubadust, et järgmisel aastal kasutan ka klassikuid, ma tõsiselt ei võta. See põhineb lootusel, et nad surevad selleks ajaks ära. Meedia hämamiseks võib ju kasutada ka selliseid nimesid nagu Leonhard Lapin ja Raul Meel, kuid nende teoseid valmistavad ikkagi minu sõberkunstnikud minu juhtnööride alusel.
Signe Kivi: Minge te kõik....
Rael Artel: Minu maja on lihtsalt natuke viltu, aga sinu majast ei ole enam kivigi alles!
Anonüümne Netikommentaator: Minu lemmik euro laul, Maiken on niii nunnu.
Rael Artel: Kuraotrism on moodsas kunstis valitsev kunstivool. Samuti ei usu ma, et muuseumi vaadatavus väheneks. Kunst läheb niikuinii korda ainult kunstnikele endile ja seega korraldades näitusi ainult ühest kunstnikust tuleks seda vaatama ainult selle konkreetse tegelase sõbrad ja neid on reeglina vähe. Kuid minul on sõpru ja tuttavaid väga palju!
Kohtunik: Ka selle süüteo eest määrame teile kolm aastat lähedalasuvas vanglas, kuigi te ennast süüdi ei tunnista!
Anonüümne Netikommentaator: Olen üldiselt kunstikauge inimene aga minule meeldivad loodusmaalid, eriti meremaalid.
Kohtunik: Palun turvameestel süüdimõistetud isikud lähimasse vanglasse viia!

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: Galerii Metropol

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: