Arvustus, Kerttu Kaldoja: Augie March elu tõmbetuules

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Saul Bellow aastal 1990. Autor/allikas: Wikipedia

Saul Bellow
„Augie Marchi seiklused“
Tõlkinud: Kersti Unt
Sari: 20. sajandi klassika
Kirjastus: Varrak

Saul Bellow´Ameerika kirjanduse tähtteoste hulka kuuluva raamatu peategelane on majandusdepressiooni aastatel viletsuse kasvanud vaeslaps Augie March. Ta on omamoodi koondkuju, „väike inimene“, kes peab mitmesuguseid ameteid – varas, koerapesija, meremees, müügimees. Loomulikult viib elu ta kokku ka mitme naisega ning paiskab alailma ootamatutesse seiklustesse. 

***

Ühe Bellow´esimese suurteose peakangelane Augie March on mõneti vastuoluline kuju, kellega elu esimeste aastakümnete jooksul (edasise osas jääb lugeja teadmatusse) juhtub hämmastavalt palju. Kui peaksin selle raamatu teist korda kätte võtma, siis tuletaksin endale kindlasti meelde, et nii põhjalik elukäsitlus vajab lugematu hulga tegelaste nimede ja ametite meeldejätmist. See tähendab, et kui ka teil on kombeks lugeda vähemalt kolme raamatut korraga, siis, palun, pühendage end mõneks ajaks ainiti Augile ning see tasub end kuhjaga ära.

Augie Marchi elu läbivaks tunnusjooneks ongi need inimesed, kes teda ümbritsevad ning kõik temasse ka omamoodi jälje jätavad. Koos ema ja kahe vennaga kasvanud poisil pole isa, kuid selle eest on n-ö isehakanud vanaema, kes kindla käega perekonda tüürib. Vanuse ja kogemuste lisandudes hääbub ka perering Augie ümber – vanaema Lausch leidis lõpu vanadekodus, vaimselt alaarenenud vend Georgie ning pimedaks jäänud ema paigutati vastavatesse hooldekodudesse ning peamiseks kaaslaseks jäigi vaid vend Simon. Hoolimata kõigest ei kaota Augie kunagi südamlikku ja siirast armastust oma perekonna vastu ning hoiab endas kaua unistust avada ka ise kunagi omamoodi hooldekodu puudust kannatavatele lastele, et midagi maailmale tagasi anda.

Armastus tundub üldse olevat Augie puhul üheks suureks edasiviivaks jõuks – ükskõik, kas siis kellegi teise või hoopis iseenda vastu, sukeldudes vastavalt pea ees seiklustesse või vastupidi – hoides end mingi kuklas tiksuva alalhoiukellukese abil (veel) suuremast jamast. Noormees saab ka ise teravalt ühel hetkel aru, et suur osa tema elusaatusest on olnud teiste määrata. Olles vaba rahast, tööst ja kohustustest võiks vähemalt armastus olla tema pärisosaks, kuid püüdes pidevalt teistele meele järgi olla ning lastes end teiste inimeste elumere lainetes kanda, jäävad tema enda tahe ja soovid sageli vaid isiklikuks pinnavirvenduseks.

Bellow keskendub tihti sügavuti mõttemaailma ja olustike kirjeldustesse, kuid laseb oma peategelasel nagu möödaminnes osaleda eluohtlikes varguseplaanides, treenida metsikut kotkast sisalikke püüdma või paigutada ta merehädalisena hullumeelse kaaslasega päästepaati päevadeks hulpima. Kõik nende sündmustega seotud inimesed on aga need, kes mingi märgi endast peategelase sisemusse alles jätavad.

Selles raamatus ei leia ühtegi tüüpilist edulugu, kuigi tihti tundub kõik sinna poole suunduvat. Augie võib sõrmenipsuga sattuda invaliidist ärimehe hooldajast miljonäri perekonna lemmikuks, kes teda lapsendada soovib. Veel üks sõrmenips ning ta peseb koeri ja varastab raamatuid, elades ühiselamus. Vend Simonil tundub küll veidi paremini minevat, kui kavandatud plaan rikkast pruudist ja edukast ärikarjäärist teoks saab, kuid kibe hind tuleb kõigega kaasa. Augie näiliselt ei huvitugi liigsest mammonast, kuid ei ütle ka ära rikka armukese kinkidest. Lastes end teiste tahtest siia-sinna sikutada ning loobudes enamjaolt iseseisvatest konkreetsetest otsustest, jõuab ta siiski lõpuks teatava stabiilsuseni nii tööalaselt kui ka armastatud abikaasaga.

Tõelise armastuse õppetunnid, mida talle aga anda püütakse, tunduvad teda alles ees ootavat. Inimene, kes iial poleks tunnistanud, et tõeline armastus tähendab ühtlasi ka truudusetust, ootab oma ideaalide tõestust. Eelistavalt kellegi teise tõmbetuules.

 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: