Arhitektide liidu uus esimees Indrek Allmann: eesti arhitektidele tuleb leida rakendust välismaal ({{commentsTotal}})

Foto: err

Tallinnas, Kumu kunsti-muuseumis oli koos Arhitektide Liidu üldkogu, kus valiti liidule ka uus esimees. Kandidaate oli vaid üks, liidu eest-seisuse liige Indrek Allmann.

Indrek Allmanni hinnangul tuleb tõsiselt tegelda Eesti arhitektidele rakenduse leidmisega ka välismaal, sest arhitektuurialane koolitus on Eestis väga heal järjel. Selle vajadusele on osutanud ka Konjunktuuriinstituut oma raportis.

"See on täna küllalt hea, kui Euroopa keskmine on 3,5 % riigiti, siis Eestis on täna ekspordi osakaal 7 %, aga kuna me oleme väike riik, peaks see olema kaks korda suurem, et siluda ära me enda turul toimuvad kõikumised. "

"Oluline on ka tihedamate isiklike sidemete loomine naaberriikide arhitektidega, sest see suurendab võimalust saada tellimusi.  Arhitektuurivõistluste kaudu toimub ju väga väike protsent hangetest, eriti mujal Euroopas. Põhiosa käib läbi otsehangete ja ma leian, et valdkond, mis võib olla täna on Eesti arhitektidel leidmata, on otse neil hangetel osalemine või kui kohe ise ei julge, siis kasvõi läbi alltöövõtu, proovida saada jalg teiste turgude ukse vahele ja läbi selle suurendada oma kogemust ja tuua seda kogemust tagasi Eestisse. "

Arhitektid loodavad ka, et peatselt saabub lahendus riigiarhitekti ametikoha loomise küsimuses. Sellest on räägitud kaheksa aastat ja kultuuriminister Rein Langi eestvedamisel jõudis see eelnõuna valitsuskabinetti. Mullu detsembris otsustas valitsus, et riigiarhitekti ametikohta seadusse ei kirjutata, sest ametikohti saab luua ka selleta.

PEETER PERE, Eesti Arhitektide Liidu  endine esimees:

"Eeltöö on tehtud, jääb asi arvatavasti Riigikogu otsustada, kas seaduse täiendused jõutakse teha sellesse vastuvõetavasse seadusse või ta jääb siis tulevikku ootama, mis meie meelest on asjatu ajaraiskamine, nii, et teeme kõik veel meist oleneva, et need võimalikud täiendused saaks sisse viidud."

Parlamendis on seadustik läbinud juba esimese lugemise. Valitsus soovib ehitus- ja planeeringuseadustiku jõustada tuleval aastal.

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Allikas: AK uudisedHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: