Hillar Palamets on kogunud umbes 16 kilo rahvaluulet ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Ahti Tubin/ERR

President Toomas Hendrik Ilves andis Kirjandusmuuseumis üle tänavused rahvaluule kogumispreemiad. Preemiad läksid kolmele rahvaluulearhiivi teenekale kaastöötajale: ajaloolasele Hillar Palametsale, Eesti Rahvapärimuse kooli eestvedaja Terje Puistajale ja Järvamaa Kareda küla pärimuse koguja Ado Seirele.
President Toomas Hendrik Ilves rõhutas kogumispreemiate üleandmisel, et pärimuse väärtus on selle mitmekesisuses.

President TOOMAS HENDRIK ILVES: "Ühelt poolt kogutava materjali eripalgelisuses, intervjueeritava keele rikkuses ja mälu erinevuses ning teisalt koguja enda, vaid talle omases pilgus ja tajus. Selles, mida ja miks ta peab oluliseks talletada." 

See loobki ainulaadse kogu ühe maa ja rahva erinevates lugudest ja mälust. Preemiad anti täna üle kolmele rahvaluule kogujale. Terje Puistajat tunnustati tehtud töö eest õpingute jooksul. Ta kogus õpingute raames pärimust Mahu külast, kus küsitles ühe pere kolme eri põlvkonda.
TERJE PUISTAJA, rahvaluule kogumispreemia laureaat: "Ma arvan, et see on meie rahva lugu. Selle väärtus minu jaoks võib olla konkreetse töö vormistamine, aga üldiselt on see lugu, mida me vajame, et aru saada, kes me oleme ja kust me tuleme. Inimesed ise võiksid ka koguda oma perest pärimusi ja panna kirja, sest see on väga väärtuslik materjal."
Kogumispreemia läks ka Ado Seirele.
ASTRID TUISK, Eesti Kirjandusmuuseumi teadur: "Ta on kogunud oma koduküla, Kareda küla, ajalugu. Seal on suguvõsa ja perekonna pärimust. Samuti on Ado Seire üle andnud oma anekdoodikogu, mida ta on juba nõukogude ajal alustanud."
Samuti tunnustati rahvaluule kogumispreemiaga ajaloolast Hillar Palametsa, kes on väga pikaajaline Eesti Rahvaluulearhiivi külastaja ja toonud sinna erinevaid materjale. Teiste seas on ta osalenud ka lastemängude ja naljakate juhtumiste teemalistel kogumisvõistlustel. Kui mitu lehekülge Palamets rahvaluulearhiivi toonud on, ei ole teada.
HILLAR PALAMETS, rahvaluule kogumispreemia laureaat: "Ma ei julge öelda lehekülgi. Ma võin kilodes öelda ja see jääb alla ühe puuda ehk umbes 16 kg. Sest tuleb välja, et mis ma nooruses jätsin paberile alles, see on nüüd lähiajaloo allikas, see on see ajalugu rohujuure tasandil."

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: AK kultuuriuudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: