Andres Tali osundab paratamatusele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Andres Tali

Andres Tali isiknäitus "Van Eyck´i talleke"
Hobusepea galerii, 6. - 24. märts 2014

The lamb has a wound on its breast

from which blood gushes into a golden chalice,
yet it shows no outward expression of pain...

Andres Tali: „Mäletan van Eycki altarilt Gentis ainult lammast. Lammas seisis rahvamassist ümbritsetud platvormil rahulikult ja tema veri purskus pühalikus ükskõiksuses kuldsesse karikasse. Ülim tänulikkus ja ülim andmine. Lõpuks ongi ju eesmärgiks võtta igaühest viimast... Ja enne seda, kui tilguti sind taevasse tõstab, jõuad ainult iseenese sees karjuda nagu hullunud astronaut alien-filmis: „Võtke see minust välja, võtke see minust välja, jumala pärast!“. Lõpuks on see kõik vaid kitš. Fragmentaarium. Halb uni. Ehk siis see, mis meile kõige rohkem meeldib. Mille juurde me ka vastu tahtmist alati tagasi pöördume.“

Tallinna Kunstihoones 2011. aastal toimunud isiknäitusel „Exit (Mittelineaarne narratiiv)“ koondas Andres Tali kokku mahuka etapi loomingus, eksponeerides lisaks uudisloomingule ka 2003-2004. aastal valminud seeriat „Iha ja igatsuse instrumendid“, 2009. aastal valminud liberaalse turumajandusega kaasnevat absurdsust käsitlevat seeriat „Das Kapital. Kritik der politischen Ökonomie“ kui ka 2010. aastal valminud kommunikatsiooniprobleeme käsitlevat seeriat „Nähtamatu mees“. Eelkõige tähendas seni valminud loomingust mahuka kogumi koostamine Tali loomingus alates 2006. aasta Vaal galerii näitusest „11 stilli“ läbivalt figureerinud marionetliku, andrestalilikke visuaalseid tunnuseid omava, kuid ideeliselt anonüümse ja üldistava enesekuvandiga peategelase võimalikku taandumist määramata ajaks eesriide taha. Aastal 2012 Draakoni galeriis toimunud isiknäitusel „Mu süda põleb igavesti! (visandeid St. Rita teemal)“ kasutas Tali teostes enam sümbolistlikku, davidlynchilikku krüptilist kujundikeelt, manipuleerides vaataja emotsioonidega läbi lõputult korduvate tegevuste ja kujundite. Tali paiskas pahaaimamatu näituse külastaja katkevate lausete rägastikku, kus visandlikus ja lõpetamatus olid halastamatult kalkuleeritud ning läbimõeldult ebamugavad, ning kõige taustal võis aimata purunevate illusioonide kergendusohkeid. Aastal 2012 loomingusse varasemast enam imbunud sümbolism, seotuna sügavalt isiklike ja intiimsete emotsioonidega, on kandvaks teemaks ja motiivivalikuks ka avaneval isiknäitusel, kus Tali osundab paratamatusele ja end ümbritsevale mõtetusele, viidates Genti Püha Bavo katedraalis asuvale, aastatel 1425-1429 Jan van Eyck´i poolt loodud altarimaalile „Talle kummardamine“.

Andres Tali on lõpetanud Eesti Riikliku Kunstiinstituudi (praegune Eesti Kunstiakadeemia) 1980. aastal graafika erialal. Tali on olnud aastaid vabakutseline kunstnik ja raamatukujundaja ning on töötanud kirjastuse „Eesti Raamat“ kunstilise toimetajana, reklaamibüroos „Karlson & Ko“, samuti Eesti Kunstiakadeemias õppejõuna, meedia teaduskonna dekaanina ja akadeemilise prorektorina. Hetkel töötab ta Eesti Kunstiakadeemia õppeprorektori ja vabade kunstide teaduskonna dekaanina. Tali on aastate jooksul pälvinud mitmeid preemiaid Tallinna Graafikatriennaalil, Eesti Kultuurkapitalilt ja aastal 2006. auhinnati teda Balti Assamblee kunstipreemiaga. Tali osaleb näitustegevuses alates 1978. aastast ja on Eesti Vabagraafikute Ühenduse, Eesti Kujundusgraafikute Liidu ja Eesti Kunstnike Liidu liige.

Neljapäeval, 20.03.2014 kell 17.00 toimub Hobusepea galeriis vestlusring kunstnikuga, vestlust juhib Kaido Ole.

Näituseid Hobusepea galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kultuuriministeerium.

„Tänan alljärgnevaid isikuid ja organisatsioone mulle osutatud abi eest selle näituse teokssaamisel: Sirje Endre, dr. Maike Parve, Mari Karlson, dr. Katrin Lind, Kadri Ole, Hans-Gunter Lock, Pelle Nugis ja Studio Viridis, Lauri Lenk, Jaan Kompus ja Arvo Dintšenko, Eesti Filmiarhiiv ja Eesti Filmi Instituut... rääkimata Hobusepea galerii meeskonnast, kellele kuulub mu sügavaim respekt!“ A.T.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: Hobusepea galerii

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: