VIDEO: Diverse Universe tõi Tallinnasse kontmehi, paljaid naisi ja hiina rahvatarkusi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1394977200000 | amCalendar}}
Foto: Mari Kartau / ERR

Diverse Universe on performantsifestival, mis rändab mööda Euroopat. Seda korraldab Nongrata. 2014. aasta festivali avapauk toimus 14. märtsil Tartus koos Tartu Graafikafestivali avamisega. Tallinna publikul oli võimalus asjast maik suhu saada eile õhtul Kodu baaris.

Festivali formaat on nomaadlik ja parasiitlik. Nongrata kureeritud kunstnikeseltskond rändab pooleteise kuu jooksul mööda Euroopat, ühinedes aeg-ajalt hoopis teiste festivalidega. Kogu tuur on osalevatele kunstnikele ühtlasi ellujäämiskursus.

Ka taustalt, hariduselt ja loomeprintsiipidelt on performaatorid üsna erinevad. Peakorraldaja Al Paldroki sõnul on see kunstnikele nagu õppereis, kus näiteks tänavakunstnik peab kohanema peenes galeriikeskkonnas ja vastupidi, institutsioonide poolt lugupeetav staar peab suutma ennast kehtestada tänaval.

Laupäevase sündmuse Kodu baaris korraldaja oli Steve Vanoni, omal ajal Nongrata poolt „maaletoodud“ ameeriklane, ilma kellega ei kujutaks Tallinna kunsti-, muusika- ja casting'uskeened praeguseks oma olemasolu enam ette.
Kõigepealt astus üles Wang Hua Hiinast, kes peksis peopesaga oma käeveene seni, kuni need muutusid tulipunaseks. See olevat tavapärane Hiina rahvameditsiini võte, mille abil vabastatakse keha ülearusest, umbes nagu aadrilaskmine. Etteaste lõpetas publik, kes pidas tegevust häirivaks ja ebanormaalseks. Kui mõju oli nii ehmatav juba laupäeva hilisõhtustele staažikatele punkaritele, siis võib ainult kujutleda, kuidas taoline etteaste veel korralikele inimestele võiks mõjuda.

Wang Hua (Hiina). Foto: Mari Kartau / ERR

Järgmisena esines Kaisa Luukkonen Soomest, kes oli end riietanud mingisse matkaja ja prostituudi vahepealsesse outfit'i, tuias ringi, raske seljakott seljas ja väljendas kogu oma olekuga elu raskepärasust. Siis ronis ta kusagile lae alla, võttis sealt varem valmis pandud suure kööginoa ja pussitas sellega oma seljakotti, kust tulid välja munakivid. Performants lõppes esteetiliselt helge noodiga – vihmavarjust pudeneva „lumega“.
Siis sööstis rahva sekka luukere, kellel olid sõrmede otsas suled ja kes pakkus rahvale shot'e. Luukere kodanikunimi oli Philip Luddite, tegemist on Soomes resideeruva taanlasega.
Rahva suureks rõõmuks sai näha ka ilusat paljast naist. USA päritolu tütarlaps kunstnikunimega Ouija jagas pärast striptiisi rahvale välja toidukilerullid, millega tema ja mõned aktiivsemad publiku hulgast siis sisse mässiti, kusjuures kunstnik samal ajal vabastas end teisest otsast kööginoaga. Siis pistis ta pea veekaussi ja pritsis suuga rahvast, lisaks veele tabasid vaatajaid läbipaistvad geelkuulud, mida veenõus muidu näha ei olnud. See oligi taiese mõte – kõik ei ole alati kohe nähtav. Performants oli lapskult naiivne ja täis klišeesid, kuid kaunis ja tulvil energiast.

Ouija (USA) Foto: Mari Kartau / ERR

Seejärel oli vaatajail võimalus nautida mitte nii kaunist alasti mehekeha. Berliinlane Andreas Stadleri on Diverse vana olija, osalenud vististi küll kõigil festivalidel alates aastast 2005. Seekord jooksis noormees küll väheke lati alt läbi, etteastesse eriti palju ta panustanud ei olnud. Striptiisile paralleelselt jutustas ta oma raskest lapsepõlvest väikekodanlaste peres, millest enamik seltskonnast on juba palju kordi kuulnud.
Viimasena performeeris hiinlanna Shaokun Sun, kes oli endale hankinud latekskombinesooni, mis mõnedele vaatajatele meenutas mustanahalist kummimeest. Selle kestaga mässas ta tükk aega erinevatel viisidel – puistas jahu, puhus fööniga täis, purtsatas sulgi ja näris sellest tükke välja. Lõpuks üritas seda, mis veel nahast alles, selga ajada. Performants oli täis igatsust läheduse ja armastuse järele. Hiinlastele on omane suur sisendusjõud ka kõige jaburamate tegevuste juures. Nii ka Sun, kes oleks nagu esinenud mitte publikule, vaid iseendale seitsme lugu taga.
Õhtu lõpetuseks esines ansambli The What koosseisus Steve Vanoni ning Helmi ja Konrad Pihel.
Diverse Universe festival rändab edasi Lätti, Leetu, Bulgaariasse, Kreekasse, Itaaliasse, Prantsusmaale, Hispaaniasse, Portugali ja Saksamaale. Ametlikus eeskavas seda praegu küll pole, kuid kuuldavasti saab maikuus Diverse performaatoreid näha taas Tallinnas.

Allikas: Nongrata

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: