Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Aino Pervik: "Naksitrallid" on lastekirjanduse road-movie

Foto: Postimees/Scanpix

Aino Pervik rääkis Vikerraadio saates "Kohustuslik kirjandus" Eesti lastekirjandusest nõukogude ajal, eriti aga oma lemmikust - "Naksitrallidest".

"Tegelik fantaasiakirjanduse läbimurre sai alguse 70ndate aastate alguses, kui ilmus 1972. aastal esimene "Naksitrallide" raamat. Samal ajal ilmus Vladimir Beekmanni "Raua-Roobert" ning 1973. aastal ilmus Iko Marani "Londiste, õige nimega Vant" ja minu "Kunksmoor". Ja sealt alates on eesti lastekirjanduses ikka kirjutatud fantaasiaraamatuid," meenutas Aino Pervik.

Aino Perviku sõnul on lastekirjandus täiskasvanute ja laste vaheline asi, mis muutub lastekirjanduseks siis, kui laps seda raamatut lugeda soovib. Kuid lasteraamatutes on alati sees ka teemad, mis kirjanikku ennast huvitavad ja mida lapsed täiskasvanuks saades mäletama hakkavad. "Eno Raud kirjutab esimeses kahes raamatus looduse tasakaalust ja teises kahes raamatus kirjutab ta õieti inimväärikusest," seletas Pervik "Naksitrallide" alateemasid, märkides ka, et "Naksitrallid" on lastekirjanduse road-movie, sest nad sõidavad sihitult ringi ja nendega juhtub igasuguseid asju tee peal.

Aino Pervik meenutas ka, et 60ndate lõpus oli lastekirjanduses suureks sündmuseks "Pipi Pikksuka" eestikeelne tõlge, mis oli väga idülliline, samas kui Eno Raua "Sipsiku" populaarsus võis samuti seisneda hästi töötavas peremudelis ja soojas kodus, mis Nõukogude ajal muidu propageeritud ei olnud.

Toimetaja: Tiiu Laks

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: