Arvustus: Metronomy nõtked armastuskirjad ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1395144160000 | amCalendar}}
Metronomy.
Metronomy. Autor/allikas: Scanpix

Uus plaat

Metronomy

Love Letters (Because)

Hinne: 9/10Metronomyt on peetud ning peetakse siiani üheks geniaalsemaks popansambliks Euroopas, millega on nõustunud nii briti (Simon Reynolds) kui Eesti (Aleksander T. Yostafa) muusikakriitikud. Seda kinnitasid ka 2011. aasta albumite edetabelid, mille tippudes eelmine album “The English Riviera” paiknes. Ent ometi pole tegemist triviaalse popiga, mida hommikust õhtuni kommertsraadiotes käiatakse, kuid põhjust rahvalaulikuks saamiseks on küllaga. Selles mõttes on “Love Letters” hoopis teisest puust album kui “The English Riviera”, mis muutub kuulajale järk-järgult aina nauditavamaks. Sest kes tahaks juba kuuldud või tuttavat loomingut Metronomy värskel plaadil kuulata?

Kui eelmise albumi helimaastik koosnes peamiselt Lõuna-Inglismaal Torquay ja Brixhami vahel paikneva brittide luksusliku kuurortmaastiku interpretatsioonist, siis “Love Lettersi” algaine on pärit kuskilt imaginaarsest ruumist ja võibolla isegi reaalsest elust, kus armastuskirjad, disko ja Joe Meek omavahel sõbrunevad. Selle kombinatsiooni parimaks näiteks on instrumentaalpala “Boy Racers”, mille kosmilist funki justkui James Murphy produtseerinud oleks.

Metronomy erinevus teiste briti indibändidega võrreldes peitub endiselt ansambli kontseptsioonis, kus kasutatakse peale analoogsete elektrooniliste pillide ka päris instrumente, mille kuvandit bändi trummar Anna Prior, vokalist ja põhimees Joseph Mount, kitarrist Oscar Cash ja bassist Gbenga Adelekan enda karakteritega täiendavad. Kõige selgemalt joonistub see kuvand välja albumi nimiloo “Love Letters” videos (režissöör: Michel Gondry), kus retušeerimata muusikud retušeerimata muusikavideos esinevad.

Isegi plaadikaas kõneleb teatud mõttes retušeerimata ajastule omases kujundsujuvuse keeles, meenutades peamiselt 60ndate lõpu psühhedeeliaajastule omast tüpograafiat. See on selge seisukohavõtt, et tegu pole tavalise popbändiga, vaid popmuusikas harva esineva metafoorse ükssarvega. Kui aus olla, on sedavõrd cool'i ja teadliku produktsiooniga albumiga 2014. aastal raske kedagi kõrvutada, sest kes suudaks ühele albumile nii Zodiaci, McCartney II kui Joe Meeki nüansse tervikut lõhkumata kombineerida? “Love Lettersi” kuulamata jätmine tähendaks sama, mis igapäevaelust elamuste kadumine.

Toimetaja soovitus: Lisan siia oma ekstra ultrasoovituse. 9/10 ka minu poolt. Eriti soovitaks füüsilist plaati, see on üks neid märgilisi, vabast loomingulisest vaibist pakatavaid teoseid, mis peaks jääma riiulisse aastast 2014. Lisaks kõigele Risto poolt eelöeldule on see plaat lausa südamele hea - võin öelda, sest kes meist poleks arst. Ostke see CD või vinüül ja tervis tuleb. 

"Aquarius":

 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: