Tartus toimub filmiõhtute sari "Tiibeti budism jõuab Läände" ({{commentsTotal}})

kui raudlind lendab
kui raudlind lendab Autor/allikas: plakat

Eesti-Tiibeti Kultuuriselts korraldab kolmest filmiõhtust koosneva sarja, mis räägib tiibeti budismi kokkupuutest ja kohanemisest Lääne ühiskonna ja tänapäeva teadusega.

Filmiõhtud toimuvad Tartu loodusmajas (Lille 10) neljapäevadel 27. märts, 10. aprill ja 24. aprill.

Budismi võib iseloomustada kui iidset meeleteadust ja meeleharidust. Huvi selle vastu on viimastel aastatel järjepidevalt tõusnud nii akadeemistes ringkondades kui laiema publiku hulgas. Filmiõhtute sari püüab avada tiibeti budismi õpetuslikku ja kultuurilist tausta pealispinnast sügavamale minnes, võttes fookusesse praegused tiibeti budismi edasikandjad ning puudutades võimalusi ja vastuolusid, mis tekivad vana traditsiooni levimisel kaasaja ühiskonna konteksti. Mida on budismil pakkuda tänapäeva Lääne ühiskonnale? Kas on välja kujunemas omamoodi lääne budism?

Vaata ka facebookist

Kava:

27. märtsil kell 18.00
Kui raudlind lendab: Tiibeti budism jõuab Läände
When the Iron Bird Flies: Tibetan Buddhism Arrives in the West
Režissöör Victress Hitchcock, 2012, 96 min

„Kui raudlind lendab“. Tiibeti budism jõuab läände. (When the Iron Bird Flies: Tibetan Buddhism Arrives in the West). Režissöör: Victress Hitchcock (2012).
Filmis küsitakse otse: „Kas suudavad need Tiibeti kaljukoobastest pärit igivanad õpetused meie üha vastuolulisematel aegadel juhatada meid tõelise õnneni, tervema ja kaastundlikuma maailma loomiseni? Ja räägib sellest, kuidas tiibeti budism jõuliselt lääne kultuuriruumi uksele koputas ja nüüd seal endale koha on leidnud. Ehk siis suudavad?
http://chariotvideos.com/documentaryfilms/ironbird/

10. aprillil kell 19.00

Hull tarkus: Chögyam Trungpa rinpotše elu ja aeg
Crazy Wisdom: The Life and Times of Chogyam Trungpa Rinpoche
Režissöör Johanna Demetrakas, 2012, 86 min

Film Chögyam Trungpa rinpotšest (1939-1987), budismi „pahast poisist“. Ta oli üks neist karismaatilistest õpetajatest, kes budismi 1970ndatel Läände tõi. 25 aastat pärast surma kutsub ta mõnedes endiselt esile sügavaimat austust ja imetlust, mõnedes raevu. Ta on see, kes meie ettekujutuse malbelt käituvast virgunud õpetajast põrmustas. Samal ajal heidab film sügava pilgu ka tolleaegsesse Ameerika ühiskonda.

24. aprillil kell 18.00
Tulku: Kõrge sünd, tavaline elu?
Tulku
Režissöör Gesar Mukpo, 2009, 76 min

Virgunud õpetajad sünnivad teadlikult uuesti ja neid nimetatakse „tulkudeks“. 1970ndatel hakati taassünde leidma ka Läänes. Chögyam Trungpa poeg Gesar Mukpo elab tavalist elu lääne tarbimisühiskonnas ja sipleb argiprobleemides, kuid see pole veel kõik. Kolmeaastasena tunnistati ta oma isa õpetaja taassünniks… Terve elu on ta püüdnud pihta saada, mida see päriselt tähendada võiks.

Filmid on eestikeelsete subtiitritega.
Pakutakse tiibeti soolast võiteed. Avatud väike tiibeti ja bhutani kaupade müügilett.
Soovitav annetus ruumi üüri katteks – 1 euro. Sarja toetab Tartu Kultuurkapital.

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Allikas: Eesti-Tiibeti KultuuriseltsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: