Varsti! "Wabadusrist" räägib Pätsi-aegsest tagatoast - pidu kestis 1940. aastani ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ain Lutsepp Konstantin Pätsuna
Ain Lutsepp Konstantin Pätsuna Autor/allikas: Eesti Draamateater

Eesti Draamateatris esietendub 4. aprillil Indrek Hargla kirjutatud ja Hendrik Toompere jr'i lavastatud "Wabadusrist", mis tõotab tulla üks kõigi aegade põnevamaid tükke terve eesti rahva jaoks - käsitleb see ju president Pätsi võimulolemist, mis põhjustab tänaseni suuri eriarvamusi ning tulist poleemikat - miks ja mis üldse juhtus, et iseseisvus kaotati

Lavastaja Hendrik Toompere jr kirjutab saateks:

Võib juhtuda, et selle lavastuse sisu ja teemad salastatakse 30 aastaks. Uus Vaikiv Ajastu.
Lugu räägib EW-aegsest tagatoast. Kuidas 1924 loodi koorekihi klubi Centum. Aia tn 12. Seal tehti poliitikat, aeti äri, peeti balle, võeti vastu Euroopa diplomaate ja kuninglikke päid, spioneeriti. Pidu kestis 1940. aastani.
Me näeme, kuidas Päts oli osav mängur poliitikamaastikul. Kuidas Laidoner suutis oma võlgadega endale kaela tõmmata poliitilise krahhi. Kuidas punased manipulaatorid eesotsas Reiga olid Eestis alati võimu juures. Kuidas suurärimees Puhk maksis kõik kinni. Kuidas Eenpalu salapolitsei struktuuri tegi. Kuidas välisministrid ja diplomaadid Pusta ja Piip Pätsu ajal patarei vanglas olid. Kuidas vabadussõjalastest tehti jõuga fašistid ja Sirk oma otsa leidis.
Tegelikult teatakse eelmisest Eesti Vabariigist ainult paraadportreesid. Me ei tea, mida tegelikult tähendas toonane vaikiv ajastu. Aga me teame, kuhu see viis. Tundub, et mustrid on taaskorduvad. Võimul ei tohi olla liiga kaua.
Selles lavastuses näeme muuhulgas ka Ants Eskolat, zeppelini, mis lendas yle Tallinna, me näeme Eesti kurikuulsat tennisematši ja kuidas Palusalu enne Berliini olympiakulda Patareis vangivalvur oli.
Jahmatavad paralleelid tänapäevaga.

 

Esietendus 4. aprillil 2014 suures saalis.

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Allikas: Eesti Draamateater

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: