Eesti-Vene piirilepe kirjutati lauluks

Foto: ERR

Lauluväljaku Klaassaalis tuli täna esmaettekandele noore ameerika helilooja kirjutatud kooriteos, mis on pühendatud Eesti-Vene piirileppele. See on ka esimene kord, mil piirilepe koorilauluks vormitakse, vahendas AK.

Oxfordi Ülikooli doktorantuuris õppiva noore ameerika helilooja Eugene Birmani kooriteos "No. 289" on kirjutatud neljakümne üheksale meeshäälele ja ühele megafonile. Lauluväljaku klasssaalis esitas seda RAM. 

Libretist Scott Diel on teksti kirjutanud lause piirilepingust, milles Venemaa ütleb lahti Eesti Vabariigi territooriumist. Teose pealkiri tähendab Rahvasteliidu dokumendinumbrit. Eestis elanud helilooja sõnutsi pole tegemist poliitilisel eesmärgil kirjutatud tööga, kuid ta tundis teatud vastutust panustada oma loominguga sellesse ajajärku, kus me praegu oleme.
"Muidugi võib sellele tööle läheneda ka väga poliitiliselt, see pole eesmärk, kuid samal ajal on oluline, et me teame, mille me loovutame või millele alla kirjutame," kommenteeris Birman.
Segakoor Huik esitles Lauluväljaku Klaassaalis teistki uut koorilaulu - see on RAMi lauljana töötava andeka dirigendi ja helilooja Valter Soosalu kirjutatud "Laula ja vaiki". Lugu on kirjutatud tänutäheks koostöö eest segakoorile Huik. Tema sõnul on koorimuusika taas tõusuteel.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: AK kultuuriuudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: