"Wabadusrist" toob klikiaja tagasi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Eesti Draamateater

Eesti Draamateater viib vaataja tagasi "vaikiva ajastu" perioodi - nimelt esietendub reedel Hendrik Toompere jr'i lavastatud ja Indrek Hargla kirjutatud "Wabadusrist"

Lavastuse tegevus toimub 1924. aastal loodud koorekihi klubis Centum, kus tehti poliitikat, aeti äri... ja spioneeriti.
Draamateatri lavale taasloodud klubis Centum näeb tolle aja riigi võtmetegelasi Konstantin Pätsi, Kaarel Eenpalu, August Reid, Johan Laidoneri ja mitmeid teisi.
Lavastaja Henrik Toompere Jr. on seda lugu lavale tahtnud tuua juba väga pikka aega, kuna tema sooviks on näidata, kuidas valitsemise mehhanismid ühes kultuurriigis aastasadade tagant korduvad. Lõpuks leidis ta selle teema jaoks ideaalse autori - Indrek Hargla. Üks näide mustrite kordumisest on Toompere sõnul see, et inimeste defitsiidi tõttu jäädakse liiga kauaks ühte asja tegema.

Hendrik Toompere jr:" Näiteks poliitikute koorekiht paratamatult jääb selliseks ja nad jäävad selle koha peale nagu väga pikkadeks aegadeks, aga kui inimene on väga kaua ühe koha peal, eriti juhtiva positsiooni peal, siis ta kaotab ära kontakti reaalsusega"

Toompere sõnul on 95% lavastusest faktipõhine.

"Selles ongi kogu teksti ja lavastuse jõud, siin ei tehta liiga kellelegi, hüperboolseks ei muututa, liiga groteski ka ei aeta, aga noh, loomulikult teatraalne vabadus peab olema"

Konstatin Pätsi kehastav Ain Lutsepp ütleb, et kõik Pätsist kirjutatud raamatud, mida ta põhjalikult uurinud on, on talle tema tegelaskujust maalinud küllaltki vastuolulise kuju.

"Mulle tundub, et härra Päts oli äärmiselt üksildane inimene. Tundub nii vähemalt. Noh, kui me teame tema perekonna järgi ja kõige muu järgi, siis see on üks oluline asi, mis näitlejal võimaldab mõningaid käsitlusi ja ta on kindlasti vabam käsitlus kui mingi vaade Pätsile, mida keegi arvab olevat"

Lavastust mängitakse Draamateatris mai lõpuni.

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Allikas: AK uudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: