Margo Kõlar kõneles oma uuest suurteosest “Läbi varjude oru” ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Margo Kõlar
Margo Kõlar Autor/allikas: PM/Scanpix Baltics

Helilooja Margo Kõlar on Eesti Muusika Päevadeks loonud suurteoes “Läbi varjude oru” solistidele, koorile ja sümfooniaorkestrile, mis tulen täna õhtul kell 19 Estonia kontserdisaalis esiettekandele.

Margo Kõlar rääkis Klassikaraadio saates "Delta", et sellise vokaalsümfoonilise teose puhul on tema jaoks alati üks keerukamaid etappe teksti leidmine. "Hea laulu tekst on üks haruldane asi ja täiesti omaette žanr," rääkis helilooja. "Et tekst pääseks mõjule ja oleks samal ajal ka muusika, on väga raske ülesanne." 

Kuivõrd Margo Kõlaril oli olnud soov süveneda jumalaema ja tema austamise temaatikasse, sai "Läbi varjude oru" tekstiks salve regina ehk palve Neitsi Maarja poole. Teosesse on punutud ka üks keskaegne poeem, mis seletab selle palve sünnilugu.

Kõlar seletas, et loo süžees otsitakse õnnetult eksimuses hukkunud poiste hingesid ja teekond viib unes läbi koleda oru, mis on täis vaeva ja hädasid. Kuid äkitselt ilmub sinna orgu jumalaema Neitsi Maarja hiilgus, mis valgustab oru läbi ja poiste hinged leitakse üles. Need poisid pöörduvad siis jumalaema poole palvelauluga salve regina ja pääsevad.

Tema teoses on sümfooniaorkester justkui jutustaja, kes loob eelduse palve laulmiseks ning palvet esitavad rahvusooper Estonia poistekoori lauljad Marek Huntsaar ja Kasper Kaar, kes kehastavad loo tegelasi - kaksikutest poisse.

Margo Kõlari "Läbi varjude oru" esiettekanne toimub 9. aprilli õhtul kell 19 Estonia kontserdisaalis Eesti Muusika Päevade raames. Esitavad Rahvusooper Estonia koor ja orkester, kaks poiss-solisti, Andrus Haav viiulil. Dirigent on Mihhail Gerts. 

Samal kontserdil tulevad esitusele ka Tõnis Kaumanni kolmeosalisest jätkuteose esimene osa (esiettekanne), Raimo Kangro “Arcus”, Arvo Pärdi “Fratres”, Eugen Kapi “Kevadsümfoonia” ning Gustav Ernesaksa Avamäng ooperist “Tormide rand”.

Kontserdi otseülekannet kuuleb ka Klassikaraadiost kell 19.00!

 

 

Toimetaja: Tiiu Laks

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: