Prima Vistat külastab hinnatud rerportaažimeister Mariusz Szczygieł ({{commentsTotal}})

{{1397991900000 | amCalendar}}
Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł Autor/allikas: Petr Hlousek/Pravo

Maikuus toimuvale Tartu kirjandusfestivalile Prima Vista tuleb Poola ajakirjanik ja reportaažimeister Mariusz Szczygieł, et esitleda Tartus ja Tallinnas reportaažikogumiku ”Gottland” eestikeelset tõlget. 20. sajandi Tšehhimaast jutustava raamatu tõlkis ning kirjastas Hendrik Lindepuu.

Mariusz Szczygieł on oma tegutsemisaastate jooksul kirjutanud julgeid tekste nii subkultuuridest, homoseksuaalidest kui ka narkootikumidest. Tema lood on teravmeelsed, avanud inimsaatuste ootamatuid tahke ja sünnitanud poleemikat. Szczygiełi esimene reportaažiraamat kandis pealkirja ”Pühapäev, mis tuli kolmapäeval” (1996) ja sisaldas reportaaže üleminekust kommunismilt kapitalismile. Sel aastal ilmus temalt 2-köiteline Poola reportaažiantoloogia pealkirjaga ”100/XX” (1800 lk!), milles Szczygieł tutvustab sadat poola XX sajandi reporterit.

Rohkem kui kümmekond aastat tagasi hakkas Szczygieł huvituma tšehhi kultuurist ja õppis ära tšehhi keele. Ning seda tänu juhuslikule kohtumisele lauljanna Helena Vondráčkovága. Nüüdseks on Szczygieł pühendanud Tšehhimaale, tšehhi ajaloost ja kultuurist kirjutamisele üle kümne aasta.

2006. aastal ilmus Szczygiełilt Tšehhis tõeliseks bestselleriks saanud kogumik ”Gottland”. Tegemist on reportaažide kogumikuga, mis koosneb viieteistkümnest isikuloolisest reportaažist ja annab pildi Tšehhi 20. sajandi ajaloost. Teose kangelasteks on maailmakuulsa jalatsifirma asutaja Tomáš Bat’a, Goebbelsi armuke olnud näitlejanna Lída Baarová, maailma suurima Stalini mälestussamba looja Otokar Švec, Kundera poolt ”muusikaidioodiks” tituleeritud Karel Gott jpt.

Seejuures meenutavad Szczygiełi reportaažid pigem esseed või jutustust, tähelepanu väärib ka nende suurepärane stiil ja ülesehitus. Nagu tõelise kirjanikuna loob ta üksikute inimeste lugudest haarava 20. sajandit hõlmava Tšehhi panoraami.

Kuigi Szczygieł on raamatu "Gottland" eest saanud palju arvukaid auhindu, võib kõige olulisemaks pidada European Book Prize'i, mille ta pälvis 2009. aastal. Tšehhi arvustajad on raamatu kohta ka öelnud, et see on peegel, mida nad ise ei oleks suutnud endi ette asetada. Arvustustes on veel välja toodud, et Szczygiełil õnnestus " Gottlandis" meisterlikult lõhkuda Tšehhi mustvalge vaade minevikule ja olevikule.

Mariusz Szczygieł (s. 1966) õppis Varssavi Ülikoolis ajakirjandust ja politoloogiat ning on tänaseks juba 25 aastat seotud ajalehega Gazeta Wyborcza. Ta on töötanud saatejuhina televisioonis ning viinud Varssavi ülikoolis läbi autoriseminare ja õpitubasid.

Mariusz Szczygieł esineb 6. mail kell 17 Tartu Linnaraamatukogus ja 8. mail kell 16 Tallinna Keskraamatukogus. Autoriga vestleb tõlkija ja kirjastaja Hendrik Lindepuu, jutuajamist tõlgib ja katkendeid ”Gottlandist” loeb näitleja Marius Peterson. Reportaažimeistri külaskäik Eestisse saab teoks koostöös Poola Vabariigi Suursaatkonna ja Poola Raamatu Instituudiga.

Tartu kirjandusfestival Prima Vista toimub 7. - 10. maini peamiselt Tartus. Rohkem infot SIIT.

 

Toimetaja: Tiiu LaksHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: