Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Noor jazzitalent on Kirke Karja

Foto: Postimees/Scanpix

Hea muusika sõpru ühendaval Jazzkaarel anti eelmisel nädalal välja noore jazzitalendi auhind. Ning seekord pälvis selle head taset ja loomingulisust esile tõstva tunnustuse - pianist ja helilooja Kirke Karja.

Eesti Jazzliit ja Jazzkaar annavad Noore Jazzitalendi auhinna kuni 26-aastasele muusikule hindamaks nende initsiatiivi, head taset ja loomingulisust. Kirke Karja ja nende kolme sõna vahel võib julgelt võrdusmärgi panna. Tema bakalaureuse õpingud Eesti Muusika ja Teatriakadeemias olid küll seotud klassikalise muusikaga, kuid edasi otsustas neiu end juba jazziga siduda just seetõttu, et see võimaldab suuremat loomingulisust.

KIRKE KARJA, Noore Jazzitalendi auhinna laureaat, pianist ja helilooja:" Esiteks ma saan ise komponeerida, ma saan ise valida koosseisu, ükskõik kui absurde see ka ei oleks. Klassikalises muusikas need asjad nii lihtsalt vist ei käi. Pluss veel see improvisatsioonimoment, mida klassikalises muusikas ka ei ole,aga mis tegelikult on väga paeluv."

Kirke põhiinstrumendiks on klaver ja seda mitte juhuslikult. Tema ema on klaveriõpetaja ning klaveri taga istumine meeldis noorele pianistile juba enne kui ema ta kuue-aastaselt muusikakooli pani.

KIRKE KARJA:" Mu vanemad ja vanavanemad räägivda sellist lugu, et kui talvel pandi väikesele lapsele paksud riided selga ja viidi õue ja see oli igavesti pikk protseduur, et sellist iniemst riietada, siis mina mingi hetk ikkagi hiilisin tuppa tagasi, võtsin riided seljast ära ja klõbistasin niimoodi."

Klaver meeldib noorele jazzitalendile endiselt kõige rohkem, kuid viimasel ajal on sellele ka konkurent tekkinud. Nimelt on Kirke juba pool aastat ka kontrabassi mänginud. Tema kontrabassi õpetaja Taavo Remmel ütleb, et Kirke on äärmiselt põhjalik ja tubli õpilane - just see jäi tema puhul kohe silma.

TAAVO REMMEL, Kirke Karja kontrabassiõpetaja:" See on olnud väga põnev aeg, erakordselt põnev inimene, tohutu hea meel, et just tema nagu ka oma nende kaaslaste seas äramärkimist on leidnud, ilmselt on kõik tähele pannud, et ta on tore ja tubli."

Rääkides initsiatiivikusest - Kirke on tegev mitmes ansamblis, kus ta ise musitseerib ja kellele ta ise ka muusikat komponeerib. Kõige südamelähedasem talle neist Pae kollektiiv, kus on kokku üheksa liiget ja kellelt on ilmunud ka esimene plaat.

KIRKE KARJA:"  Muidugi nad on väga väga kallid sõbrad mulle ka ja see muudab proovitegemise väga toredaks ja me julgeme teineteisele välja öelda julgelt kui midagi ei toimi "kuule, mine harjuta seda kohta" või kuule see vist ikka ei ole päris hea ja keegi ei solvu selle peale."

TAAVO REMMEL:" Pigem on ikkagi märgatud tema selliseid erakordseid helilooja võimeid ja sellist ka inimeste kokku kogumise võimet ka enda ümber selliseid muusikuid tuua ja pm-lt ta vb hetkel ka üritab tuua midagi sellist, mis ei ole nii lihtne - 10-liikmelist bändi koos hoida ja kuidas sa neid inimesi motiveerid ja paned teda oma muusikat mängima."

Vähemalt aasta jagu planeerib Kirke veel Eestis oma õpinguid jätkata, kuna siin on tema sõnul hea elada, siin on head õpetajad ja koht, kus harjutada. Kuid juba pikemalt aega küpseb noore pianisti peas ka mõte minna kuskile Euroopasse õppima.

KIRKE KARJA:" Mulle pakuvad huvi Kopenhaagen ja Berliin ja Bern väga, just sealse kultuurielu poolest ka et ja seal on häid õpetajaid ka - vb nende kohtade poole ma vaataksin."

- Aga on siiski täitsa suur oht, et ma kaotame jälle ühe talendi?

- Ei, mina tulen tagasi!

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Allikas: AK uudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: