Lahkus Pärnu pallaslane Bruno Sõmeri

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Detail Bruno Sõmeri maalist Autor/allikas: linnagalerii.parnu.ee

Just praegu algab Tartu Kunstimajas Bruno Sõmeri näituse “Ilmamuutus/Arheoloogiline” tutvustus. Tänane "Tartu Postimees" kirjutab, et väljapaneku koostaja Enn Lillemets teatas, et sai eile teate Sõmeri surma kohta.

Ringkäik näitusel ära ei jää, kuid on nüüd omandanud igavikulise mõõtme. Tartu Postimehe andmetel oli Bruno Sõmeri viimaseid kõrgemas kunstikoolis Pallas õpinguid alustanud kunstnikke. Lillemetsa teatel oli tema esimesi olulisi juhendajaid kunsti asjus Karin Luts, kes suunas ta 1942. aastal Tartusse sõjaaegsesse Pallase kooli, kui see kandis parajasti Kõrgemate Kujutavkunstide Kursuste nime.

Teisteis pallaslastest eristas Sõmerit asjaolu, et ta hoidis professionnalse kunsti lippu läbi pika nõukogude aja kõrgel just Pärnus - linnas, kus puudus Tartu või Tallinnaga võrreldav kunstielu.
Bruno Sõmeri oli Pärnu linna vapimärgi kavaler ja Johann Voldemar Jannseni nimelise auhinna laureaat (mõlemad aastast 2004), ta oli saanud Pärnumaa kultuuripreemia ja tiitli kultuuripärl (2006). Pärnus tegi ta aastakümneid kuni viimase ajani näitusi ja võttis osa ülevaatenäitustest.
Oma eluajal viimse näituse «Ilmamuutus / Arheoloogiline» avamisele Tartu kunstimajas ta ei saanud tulla. Küll aga oli 90-aastaseks saanud kunstnik kunstihuviliste ees möödunud aasta juunis, kui Pärnu Linnagaleriis Raekojas avati tema juubelinäitus.
Sõmeri oli lugupeetud inimene ja kunstiautoriteet kõigile Pärnu noorema põlve kunstnikele ja kindlasti ka paljudele teistele.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: Tartu Postimees

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: