Arvustus: Fatima Al Qadiri avardab žanrilisi ja geograafilisi piire ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Fatima Al Qadiri
Fatima Al Qadiri Autor/allikas: Fatima facebook

Uus plaat

Fatima Al Qadiri

Asiatisch (Hyperdub)

9/10

Fatima Al Qadiri on järgmise astme artist. Tema visioon avastab uusi muusikalisi horisonte ning ületab nii žanrilised kui geograafilised piirid. Ta on Senegalis sündinud, Kuveidis Lahesõja ajal üles kasvanud ning resideerub Brooklynis. Peale DIS Magazine'i kirjutamise on tal käsil mitmed kunstiprojektid ja ta teeb muusikat oma nime all ja ka Ayshay’na (eksperimentaalset vokaalmuusikat), samuti on ta osaline rnb-grupis Future Brown.Tema unikaalne helikeel kombineerib grime'i islamimuusikaga ja selle kõige taga on mõttepunkte siduv kontseptsioon.

Juba esimeste EP’dega näitas Fatima potentsiaali ning oskust transformeerida tuttav idee täiesti uudseks narratiiviks. Viiest žanriportreest koosneval "Genre-Specific Xperience EP’l" asuv „Hip Hop Spa“ (kusjuures kõlab täpselt nagu pealkiri) mängib hiphopi elementidega spirituaalsel tasemel, teost saadab ka video, kus kõik kuldketid ja maskuliinsed elemendid näivad pehmena. "Desert Strike EP" taga on aga palju psühholoogilisemad akordid, kuna too on nimetatud Lahesõda imiteeriva videomängu järgi, mida Fatima ise kümneaastasena mängis. Aasta tagasi nägi ta ise pealt apokalüptilist pommitamist, nüüd olid tõeline ning tehisreaalsus ühte sulamas. Fatima ise püstitas sel teemal küsimuse: miks on võimalik seda sõda mänguformaadis uuesti läbi elada?

Tihti on nii, et kui on ülipõnev kontseptsioon, siis jääb muusikaline pool varju. Fatima Al Qadiri debüütalbumi puhul see ei kehti, kuid sellegipoolest on üldterviku taga jällegi kõrge kontseptsioon. Plaat on fantaasia idamaadest, täpsemalt heliline vastand läänemaailmas ette kujutatud Hiinale.

Esimene idamaise värvinguga pala „Shanzai“ on Sinead O'Connori 80ndate megahiti "Nothing Compares 2 U" kaver. Selle loo sünd oli ka "Asiatischi" alguseks. Laulu on kirjutanud Prince, aga aasiapärase imiteeringu teeb sellest Helen Feng. Seesama Made-in-China-motiiv ja idee kaugenemine algallikast on nišš, mida Fatima selle plaadiga avastab. Plaadi ainus külalisesineja Helen Feng laulab lugu muide absurdses mandariinis. Siin on kuulda ka gregooriuse koraali mõjutusi, lisaks on laul perkussioonideta ning mitmekihilised taustavokaalid meenutavad Julianna Barwicki stiili.

Teine lugu „Szechuan“, mis viitab hiina köögile, meenutab juba pealkirjaga seda, et hiina kiirrestoranid pakuvad drastiliselt erinevalt toitu autentsest hiina köögist. Kõlavad grime'i ja uk bass'i varjundid, mis on tähtsateks Fatima muusika mõjutajateks. Fatima oskab luua eriti badass Sheikhi saundi, peaaegu nagu mõne idamaise multika kurja lõpubossi tunnusmeloodia.

„Wudang“ järgneb sarnasel maneeril, kuid lisab helipaletti robotiseeritud vokaalid. Minutine „Loading Beijing“ kõlab kõheda videomängu interluudina ning loob üsna abstraktse ning fragmenteeritud pildi Pekingist. Lõbusalt veider „Hainan Islandil“ möirgab madala bassiga, kuid meloodiaid kordavad ksülofonid ja neid matkivad sündid. Kusjuures erinevalt enamikust tänapäeva produtsentidest ei kasuta Fatima sämpleid!

Tema muusika tekitab nagu varasemal "Desert Strike EP’l" tunde nagu sattunuks sõjatsooni. Kriiskavad sireenid annavad märku, et kuskil ei ole turvaline. Sellised mälestused nagu Fatimal ei unune vast iial.

Kui muusikaliselt kritiseerida, siis kohati kõlab ta liiga kitsalt. Samas kui tegemist on lääne ettekujutusega Hiinast, siis ta peabki ju nii kõlama. Aga hetkeks tundub, et kontsept ise on ikkagist huvitavam kui muusika. Õnneks leidub veel kõrvakommi „Shanghai Freeway“ kujul, kus virtuaalinstrumentide kontuure pehmendavad klišeelised Kaug-Ida meloodiad.

"Asiatisch" on peadpööritav seiklus Hiina, mis püstitab tee peal intrigeerivaid küsimusi. Muusika on müstiline ning väga oma ajast ees.

PS Toimetaja soovitus ka: aasta naine moodsas muusikas mai seisuga!

 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: