Muusika- ja teatritudengid tulevad lavale kaasaegse ooperiga korduma kippuvatest küsimustest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

"Korduma kippuvad küsimused" Autor/allikas: EMTA

15.–18. mail kell 19 mängitakse Tallinnas, Telliskivi Loomelinnakus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia noorte kultuuritegijate initsiatiivil sündinud kaasaegset ooperit "Korduma kippuvad küsimused". Lavastaja on Laura Mets, libretist Andra Teede, heliloojad Marianna Liik ja Sander Mölder. Muusikaline juht ja dirigent on Taavi Kull.

Tegijate sõnul on "Korduma kippuvad küsimused" mahukas koostööprojekt, mis sai alguse lavastaja ja libretisti ühistest mõtisklustest vastutuse võtmise, täiskasvanuks saamise ja oma elu tähtsate valikute tegemise teemadel. Protsessis kerkis üles hulganisti küsimusi selle kohta, kuidas elada nii, et oleks hea? Kuidas usaldada nii, et ise ei saaks petta? Kuidas hakkama saada, kui kõrgest haritusest ja lootusest paremale homsele ei piisa?

"Mul on tunne, et noored küsivad endalt kogu aeg liiga palju küsimusi. Kas mu eriala on õige, kas ma saan hakkama, kas ma teen õigeid valikuid? Äkki peaks hoopis lapsi tegema? Äkki peaks lõbusam olema? Näen neid arutlusi nii meedias kui oma sõprade seas. Kõik meie ooperiprojekti loomingulised võtmeisikud on kahekümnendates aastates, see andiski mulle idee joonistada libretoga teatavaid sketše meievanuste eludest. Loomulikult on laval ainult äärmused, kõige pöörasemad, lootusetumad ja naljakamad lood, mida olen kuulnud või läbi elanud, ja siinkohal tahan rõhutada, et me ei anna kellelegi hinnanguid. Elu on ju ka selline, et vahepeal saavad ikka käed jube mustaks, aga see ei tähenda, et alla andma peaks," ütles Andra Teede, luuletaja ja ajakirjanik, kes lõpetab sel kevadel EMTA lavakunstikooli dramaturgi erialal.


Sellises mastaabis koostöölavastust pole varem Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia muusikaõppe ja lavakunstikooli vahel olnud. "Arvan, et selline koos tegemine võiks saada tavaks, sest see on hea võimalus proovida ise lavastus nullist valmis teha," ütles lavastaja Laura Mets, kelle jaoks on "Korduma kippuvad küsimused" teine kahest lõputööst.

Kui harilikult on teosel vaid üks helilooja, siis "Korduma kippuvate küsimuste" helikeele eest vastutavad elektroonilise muusika austajatele juba mõnda aega tuttav Sander Mölder ning akustilisi ja elektroonilisi kõlasid põimiv Marianna Liik, kes 2013. aastal pälvis Prahas rahvusvahelisel heliloojate rostrumil teise koha.
Osades: Maarja Aalmann, Kaisa Rüütsalu, Kaarel Kukk ja Egon Laanesoo EMTA ooperistuudiost, Jarmo Reha EMTA lavakunstikoolist, EMTA segakoor ja kammerorkester.
Produtsendid on Grete Nellis ja Kalli Kulla.Ooperi lavaletoomist toetavad Eesti Kultuurkapital, Kultuuriväärtuste Amet ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: