Von Krahl kolib Noblessnerisse Solariselt needust tõstma ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Taavi Eelmaa
Taavi Eelmaa Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Von Krahli trupp kolin juuni alguses Noblessnerisse, kui sealses Jahtklubis esietendub Taavi Eelma kirjutatud ja Marianne Kõrveri lavastatud "Solarise needus".

"Solarise needus" põhineb Stanislaw Lemi kuulsal romaanil "Solaris". Universumis leidub planeet, mis suudab täita kõige salajasemaid soove. Mingil põhjusel ei suuda see planeet, nimega Solaris, vahet teha allasurutud hirmude ja hoolikalt peidetud unistuste vahel. Et inimkonda sellisest Õuduste toast päästa, peab kosmosepsühholoog Kris Kelvin enda mälus tagasi minema oma surnud armastatu juurde ja taas läbi elama nende traagilise loo.

”Sajandeid kestnud armastajate ja luuletajate usk armastuse jõusse, mis on tugevam surmast, meid sajandite vältel jälitanud „finis vitae, sed non amoris“ on vale. Aga see vale on ainult asjatu, mitte naljakas. Sest ma usun kindlalt, et halastamatute imede aeg pole veel möödunud.” Nii lõpetab Stanislaw Lem oma romaani “Solaris”.

"Me tunneme lähemalt Andrei Tarkovski ja Steven Soderberghi samanimelisi visuaalseid allegooriad. Vähem paljusid teatrietendusi ja oopereid. Veelgi raskem on loetleda raamatuid, mis selle igavikulise teemaga just sellisel, Lemi taktikat kasutaval viisil on loodud," tõdes Taavi Eelmaa. "Nimetagem “Solarist”, seda iidset ja püha sisemist ususõda elava Jumalaga “Lemi lõppmänguks”. Julmaks ja ilusaks malepartiiks inimhinge ja tema looja vahel, kelle mõlema ootamatuks avastuseks on igavene üksindus koos viha, kurbuse ja süüga. Kas üksildane ja igatsev Jumal sai luua oma näo järgi midagi muud kui samasuguse igatseva ja üksildase inimese? Kas Jumala süü võib olla suurem kui inimese pärispatt? Mis on see olek, kui Jumal tahab inimeselt andestust paluda, aga tal puudub andeksanni mõiste?"

Eelmaa: "Kris Kelvin, interplanetaarne rüütel, väljavalitu juhuse tahtel, laskub sisekosmose lahinguväljale, relvastatud kõigest õnnetu armastuse ja iseenese piiratusega. Kas ta suudab oma elu hinnaga panna Jumalat uskuma sellesse, et inimene on Loojale andestanud tema teo? Kas Kelvini süda vääratab ja viha jääb valitsema? Mea culpa, mea maxima culpa… Kas seda peab ütlema Looja või Loodu? Me ei tea seda. Teil on tuli.”

"Solarise needuse" lavastaja on eelkõige režissöörina tuntud Marianne Kõrver. Lavastuses mängivad Mari Abel, Ivo Reinok, Tõnis Niinemets, Taavi Eelmaa ja Andres Ots. Performance'i "Solarise kiiritamine" on toovad lavale Taavet Jansen ja Liis Vares. Lavastuse kunstnik on Liisi Eelmaa, helilooja Lauri-Dag Tüür, videokunstnik Emer Värk, valguskunstnik Oliver Kulpsoo, tehnilised lahendused on loonud Enar Tarmo. 

"Solarise needus" esietendub 7.juunil Noblessneri kvartalis Jahtklubi II-korrusel. 

Toimetaja: Tiiu Laks

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: