Näitus uurib post-Interneti olemust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Mihkel Maripuu

Täna avatakse Tallinnas Hobusepea galeriis Mihkel Maripuu isiknäitus „#anonymous(im)possibilitiesintheivorytower #xoxo“.

"Käesolev näituseprojekt on praktiline osa minu magistritöö programmist, mille läbi püüan defineerida post-Interneti olemust kaasaegses kunstis," seletas Maripuu. "Sõnapaari post-Internet eesliide „post“ ei manifesteeri antud kontekstis interneti, nähtuse kui sellise möödumist/lõppemist, vaid eeskätt veebikeskkonna muutuste tunnistamist. Artie Vierkant kirjeldab oma analüütilises essees „The Image Object Post-Internet“ interneti ja network-kultuuri füüsilise ruumi kokkuvarisemist ning muteerunud digitaalsete materjalide igavikulise tootlikkuse esmakordset algust. Lisaks tõlgendab Vierkant post-Internetti kui uue meedia ja kontseptualismi ristsugutist, misläbi erisus uues meedias keskendub pigem tehnoloogiliste toimimiste „noveliseerimisele“ ning kontseptualismis asetseb rõhk eeskätt mingi konteksti ideelisel lahendusel."

Maripuu sõnul ei ole internetis mõtet toonitada visuaalse skaala rõhutamiseks pildi või objekti algallikat, kuna isegi juhul kui veebikeskkonnast leitud pildi algallikas mingil kujul „välja kaevata“, ei ole video või pildi autentsuse kaal kas siis üldse mitte või mitte oluliselt väärtuslikum kui vabavarana leviv koopia. "Võiks öelda et, kes või mis kord juba internetti on sattunud, on igavesti ühiselt jagatav vabavara," tõdes ta-

Maripuu arvates on korduma kippuv küsimus, et kuidas muutus internet nii kardinaalselt, et teda saaks nüüd, siin ja praegu ristata sõnapaariga „post“. "Siinkohal ei tohiks liialt keskendunult kinni haarata internetist kui virtuaalsest, kusagil nii-öelda „U-dimensioonis“ eksisteerivast keskkonnast, vaid eelkõige silmas pidada reaalset keskkonda ning kultuure, mis on kokku haakunud sümbioosis internetikeskkonnaga," seletas ta. "Olulised ei ole niivõrd muutused, mis on toimunud interneti siseses keskkonnas, vaid oluline on märgata interneti mõjusfäärist tingitud muutusi meie ümber. Kuidas ühiskond ning visuaalkultuurid on transformeerunud ning läbi imbunud internetist ning selle esteetikast. Rariteetsest keskkonnast on saanud nähtus, millest eemaldumine ühiskonnas on praktiliselt välistatud."

"Kuna veebikeskkond on üks suurimaid nii-öelda „sulatusahjusid“ üldse, seguneb seal kõikvõimalik kõigega, mille läbi sünnib uusi anonüümseid kehastusi," kirjeldas Maripuu. "Antud näituse raames uurin erinevaid võimalikke ja mittevõimalikke juhtumeid galeriikeskkonnas, rakendades sealjuures erinevaid anonüümseid esteetikaid, meetodeid, materjale ja suhteid."

Mihkel Maripuu (1987) kaitses 2010. aastal Tartu Ülikooli filosoofiateaduskonna maaliosakonnas bakalaureusekraadi ja jätkas samal aastal magistriõpinguid Eesti Kunstiakadeemia maaliosakonnas. Käesolev on tema neljas isiknäitus. Täna kell 18.00 avatav näitus jääb üles 26. maini 2014.

Toimetaja: Tiiu Laks

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: