Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pääskülas  lahati garaažiomanike hamletlikke küsimusi

Reedel, 16. mail kell 18 toimus Polygon-teatri (Erki Kasemetsa juhtimisel) etendus GARAAẐ Pääsküla ja Kivimäe valhelises garaažikooperatiivis, kus erinevates boksides leidsid aset mitmed ülesastumised erinevatelt autoritelt.

Tallinnas leidub suuri garaažidega kaetud maa-alasid. Garaažilinnakute massilist vohamist võib täheldada maailmas vaid (post)sotsialistlikes linnades. Selle maastikuelemendi tekkepõhjus peitub sotsiaalses kontekstis, kus garaaž muutub teatavaks puhvertsooniks inimeste igapäevaste vajaduste ja valitseva süsteemi iseärasuste vahel1. Vaatamata sellele, et ka muutunud ühiskonnakorralduses püsisid mõningad nn.garaažikooperatiivides viljeldud praktikad veel hiljemgi elujõulistena, on garaažiomanike vananedes jõudmas kätte hetk, kus sisust tühjenevast vormist õhkub hamletlikke küsimusi. Tähenduste kihistusi eviva kultuuripärandi edasine tulevik on nihkunud vajaduste ja võimaluste meelevalda. 

Polygoon-teater tõstab antud murrangulise momendi ajavoolust välja ja demonstreerib läbi selle post- ja proteistlike arenguid, kus sarnaste ruumimõõtmetega ridamisi ühendatud garaažiboksid saavad sisaldama erinevaid etendus-seadusi ja dimensiooniarve.
Sotsialistliku ühiseluga samaaegses kapitalistlikus ühiskonnas võis garaaž kui suletud eravaldus ja vahetusväärtus omada põhifunktsioonist erinevat, näiteks ärilise või loomingulise inkubatsiooniga seonduvat tähendust. Garaažiseinte viljastavas embuses on sündinud Miki-Hiir ja Environmental Theater ning saanud alguse Silicon Valley.
Etenduse „Garaaž“ mehhaaniline algstruktuur loob keskkonna ja tähistuse multiviidide põimumisel tekkivatele ühendustele, kus proto-ajatunnetus läheneb mineviku ja tuleviku sümmeetriani.
Polügoonteater on idee ja teatav „virtuaalne reaalsus“, lugematu hulga mõeldavate teatrite mudel. PT tekstiline ja tegevuslik ilmnemine algab aastast 1996, millele järgnev tegevus on läbivalt väljendunud läbi tema „autoreferentse“ hääle. Polügoniteater on subjektiviseeritud elu- ja etendusplatvorm, mis on kehtestanud oma biograafilised ja sotsiaalsed koordinaadid.

1 T.Tuvikene. 2010. From Soviet to Post-Soviet with Transformation of the Fragmented Urban Landscape: The Case of Garage Areas in Estonia, Landscape Research 35(5): 509-528

Pärast etendust avati rühmituse Vedelik välknäitus.

Rühmituse VEDELIK 2. KEVADNÄITUSE esinejad:

Meeland Sepp
Marge Viirg
Katrin Valgemäe
Marge Laast
Eva Vint
Margus Tiitsmaa
Mauri Gross
Eneli Luiga
Raivo Parrik
Mart Aas
Pille Vassar
Kaspar Aus
S.E.Stamberg
Kaarel Kütas
Noolegrupp
Erki Kasemets

publikupreemia: Mauri Gross

 

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: FB

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: