Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Carnegie Hall võttis Arvo Pärdi vastu kui rokkstaari

Arvo Pärdi USA autorikontsertide sarja tipphetk oli eile õhtul New Yorgis kuulsas Carnegie Halli saalis, kus Eesti muusikat, muusikuid ja heliloojat koheldi tõeliste staaridena.

New Yorgi Carnegie Hallis esinemine on paljude muusikute jaoks unistus, mis ei pruugi kunagi täituda - või mille peale oleks mõni muusik üldse tulnud. Kontserdisaali 2800 piletit müüdi välja juba nädalaid tagasi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Filharmoonia Kammerkoori laulja Kaia Urb rääkis, et ta ei teadvustanudki endale seda, et üks kooriliikmena laulja võiks jõuda kunagi Carnegie Halli lavale. Dirigent Tõnu Kaljuste meenutas, kuidas praegune president Toomas Hendrik Ilves aastakümneid tagasi ta Carnegiesse viis ning küsis temalt, et millal Kaljuste siis seal esineb.

"Aga see küsimus oli selline, teoreetiline. Ei kujutanud ette, et siin see maailma muusikaelu niivõrd hakkab tiksuma meie suunas, et meie muusika vastu tekib huvi," rääkis Kaljuste nüüd.

"Et see jõuab niisugustesse saalidesse, see on nüüd väga meeliülendav. Me oleme seda Arvo Pärdi muusikat palju esitanud siin, neljal-viiel turneel. Aga kõik on lõppenud teises saalis või teises kirikus New Yorgis. Nii et esimest korda Carnegie Hallis. Niisugune väikene ajalugu," lisas Kaljuste.

Kaia Urb selgitas, et saali akustika on legendaarne. "See oli see, mida me ootasime, eriti pärast eelmist Washingtoni Kennedy keskust. See tekitab sellise hubase tunde."

Ei, see ei ole esimest korda, kui Kaljuste on siin dirigeerinud, ega ka esimene kord, kui Eesti muusikud on Eesti muusikat esitanud. Kuid ainult Eesti muusikale pühendatud kontserti Eesti artistidega pole see maja varem näinud. See oli Arvo Pärdi USA autoriturnee tipphetk.

Helilooja Arvo Pärdi nimi meelitas kohale ka teisi muusikuid - nimekaimaks ehk Pärdi üks suurimaid fänne, maailmakuulus islandi muusik Björk. Kuid Carnegie Halli publik võttis ka Pärti ennast vastu kui rokkstaari.

Aplaus kontserdi lõpus ei tahtnud lõppeda ja pärast plaatidele autogramme andes tahtsid kõik oma mobiilikaameraga vanameistrit jäädvustada.

"Ükskõik, mis sa ütled, need sõnad jäävad napiks, aga kui ma ütlen, et see oli hingeülendav, kogu see kogemus siin Carnegie Hallis, kus kõik kohad olid välja müüdud, siis see võib-olla natukene tabab seda asja olemust," proovis toimunut edasi anda kultuuriminister Urve Tiidus.

Pärdi muusika viimane, neljas kontsert peetakse homme New Yorgi Metropolitani kunstimuuseumis.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: