Laupäeval algab Peipsimaa Orelifestival ({{commentsTotal}})

I Peipsimaa Orelifestival toimub 7.-27. juunini Räpina, Kodavere, Mustvee, Lohusuu, Iisaku ja Avinurme kirikutes.

I Peipsimaa orelifestival algab Räpinast, kus klassitsistlikus kaunis kirikus järve kaldal on paberitööstuse rikkale paikkonnale kohane suur kontsertorel, ehitatud eesti orelimeister Terkmanni poolt. Kontserdil kõlab romantiline oreli ja viiuliduett Tartu Jaani kiriku organisti Elke Undi ja Tartu tuntuima viiuldaja, kauaaegse Vanemuise sümfooniaorkestri kontsertmeistri ning Elleri-kooli viiulipedagoogi Kristel Eeroja-Põldoja esituses.

Peipsimaa orelifestivali kontserdid on kuulajatele tasuta. Oodatud on küll annetused, et ikka pühakojad ja uhked pillid paikkonnas korras püsiksid!

fotol: Elke Unt ja Atlan Karp.

Kontserdid toimuvad erinevates Peipsimaale jäävates EELK kirikutes, kus on
korras orelid:
I Peipsimaa Orelifestival 7. - 27. juuni 2014

7. juuni Räpina kirik kell 18
Kristel Eeroja-Põldoja (viiul), Elke Unt (orel)

10. juuni Mustvee kirik kell 18
Atlan Karp (bariton), Elke Unt (orel)

21. juuni Iisaku kirik kell 17
Ines Maidre (orel) ja Ingmar Simson-Valtin (viiul) Eesti-Norra

22. juuni Avinurme kirik kell 11
Atlan Karp (bariton), Lande Lampe-Kits (flööt), Elke Unt (orel)

26. juuni Lohusuu kirik kell 18
Markku Mäkinen (orel) Soome

27. juuni Kodavere kirik kell 20
Markku Mäkinen (orel) Soome

Kontserdid on tasuta, annetused palume muusikaelamuste eest teha kogudustele

Korraldaja: Hugo Lepnurme Muusikaühing

Peipsimaa Oreifestivalil on oma tekkelugu: Tartu Jaani kiriku organistina sain võimaluse 2013. aasta kevadel osaleda MTÜ Peipsimaa Turismi juhataja Kaja Allilenderi ettevõtmisel korraldatud kahepäevasel Peipsimaa giidide väljasõidul erinevatesse Peipsi äärsetesse paikkondadesse. Kuna olen Tartu Jaani kiriku muusikajuhina korraldanud mitmeid aastaid erinevaid kontsertsarju, sealhulgas Suvehelide sarja Lõuna-Eestis, siis sündiski reisil koos Kajaga ühtäkki mõte hakata korraldama Peipsimaa oma orelifestivali, et kahe rahva ja kolme kultuuri maal - Peipsimaal võiks olla ka neljas mõõde - baltisaksa kultuuri mõõde. Kui tutvustasin oma mõtet Peipsiäärsete kirikute õpetajatele, oldi kohe nõus ja abiks korraldusel, sest piirkonda osatakse näha ja viimasel ajal ka väärtustada mitmel tasandil.
Peipsi äärde jäävad maamärkidena ja elava koguduse sümbolina tänaselgi päeval hästi hoitud kirikud. Kuigi inimesi jääb äärealadel järjest vähemaks, on siiski traditisoone ja väärtuseid, mis on loodud põlvkonde jooksul ja suudetud alles hoida või isegi korrastada. Kõik olnu annab võimaluse uutele algatustele.
Peipsiäärsetes luterlikes kirikutes on väiksemaid ja suuremaid oreleid, mis viimasel aastakümnel korrastatud – Iisaku, Kodavere, Lohusuu, Mustvee, Avinurme. Järge ootavad Torma ja Võnnu.
Ida-Virumaal Iisakus on tuntud orel, mis on ehitatud suisa Pariisi maailmanäituse jaoks. Oreli on ehitanud 1895. aastal firma H.Voit & Sons Durlachis, Saksamaal ja osteti Iisaku kogudusele. Töö on eriliselt viimistletud ning siiani täiesti originaalsena säilinud. Renoveeritud 2001-2002.a. Lohusuus ja Kodaveres kohtame saksa 19. sajandi tuntumate oreliehitajate Walckeri ja Saueri oreleid, mis esindavad ülemineku perioodi oreliehituses klassitsistlikult romantilisele. Neile orelitele on iseloomulikud tugevate karakteritega registrid eelnevast, klassitsistlikust ajastust, kuid juurde on tulnud ka nüansivarjundeid uuest tärkavast romantismist. Ajastu eripärasid ja iseloomulikkust oreliehituse ja heliloomingu ühendamisel toob oma kontsertidel välja soome organist Markku Mäkinen, kelle repertuaaris on 19. sajandi heliloojate Mendelssohni, Schumanni jt. teoseid.

Kontsert Iisakus
Festivali raames annavad 21. juunil kontserdi ema ja poeg - Eesti tuntuim ja tunnustatuim organist Ines Maidre koos poja Ingmar Simson-Valtiniga viiulil. Nende kava on märgilise tähendusega: 2014. tähistatakse Eestis laiemalt organisti, helilooja, kirikutegelase Hugo Lepnurme 100. juubelit. Nii kannabki kontserdikava pealkirja „Jalutuskäigud Lepnurmega“
Ines Maidre:
Kava ”Jalutuskäigud Lepnurmega” on armastusega pühendatud eesti oreliisa Hugo Lepnurme 100. juubeliks. Lepnurme Variatsioonid viiulile ja orelile vahelduvad siin
J.S.Bachi koraalieelmängudega ja ülesehituselt on kontsert kaudses suguluses jumalateenistusega. Siiras usk jumalasse ja seda sümboliseeriv Bachi vaimulik muusika omasid Lepnurme jaoks kogu elu erilist tähendust ja andsid jõudu eluraskustega rinda pista. Bachi oreliteoste religioosne alltekst, põimitult Lepnurme enese muusika folklooriläheduse ja rustikaalsusega, loob koosluse, mis iseloomustab kõige ehedamalt armastatud oreliprofessori olemust.

Ka Peipsimaa orelifestival üldisemalt on pühendatud professori 100. juubelile ja festivali korraldab Hugo Lepnurme Muusikaühing. Pea igal kontserdil kõlab mõni oreliteos tema loomingust.

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Allikas: Hugo Lepnurme MuusikaühingHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: